11 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-1: Πήρε την ισοπαλία στο 89′ και έμεινε στην κορυφή ο Δικέφαλος του Βορρά

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 47′ με γκολ του Ελίασον και ήταν αγκαλιά με τη νίκη που θα την ανέβαζε στην 1η θέση της βαθμολογίας της Stoiximan Super League, στο 89′ όμως ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-1 με τον Κεντζιόρα και παρέμεινε στην κορυφή και στο +2 από την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, με τη μάχη του τίτλου να παίρνει φωτιά αφού υπάρχει και ο Παναθηναϊκός.

Οι Ασπρόμαυροι, για τους οποίους έμεινε εκτός αρχικής 11άδας ο Κωνσταντέλιας επειδή ανέβασε πυρετό, μπήκαν στο παιχνίδι με διάθεση να πρεσάρουν ψηλά για να δυσκολέψουν την κυκλοφορία της μπάλας για τους Κιτρινόμαυρους, οι οποίοι άρχισαν να ανεβαίνουν μετά το πρώτο 15λεπτο.

Η Ένωση άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και είχε κατοχή μπάλας περισσότερο από 60%, μεταφέροντας το παιχνίδι προς την περιοχή των γηπεδούχων. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα είχε τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων όχι και μεγάλες φάσεις όμως, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς γκολ και με την ΑΕΚ να έχει καλύτερη εικόνα.

Αυτό, όμως, δεν ήταν αρκετό για τους Κιτρινόμαυρους. Το ζητούμενο ήταν το γκολ και ήρθε με το ξεκίνημα της επανάληψης τελικά. Στο 47′ ο Πινέδα βρήκε ωραία τον Λιβάι Γκαρσία και αυτός αντί να τελειώσει τη φάση πάσαρε στον Ελίασον που πλάσαρε αμέσως για το 0-1. Η πρωταθλήτρια είχε, πλέον, το προβάδισμα και θεωρητικά μπορούσε να διαχειριστεί τέλεια την κατάσταση, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί για την ισοφάριση και να χάνει ευκαιρία στο 56′ με το άστοχο σουτ του Σαμάτα εντός περιοχής.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου άρχισε τις αλλαγές για τους Θεσσαλονικείς που ανέβασαν ρυθμό μετά το 70′ και άρχισαν να πιέζουν όλο και περισσότερο με στόχο την ισοφάριση, την οποία άγγιξε στο 81′ με τον Ντεσπόντοφ που κατέβασε ωραία τη μπάλα και σούταρε αλλά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Στάνκοβιτς. Με την Ένωση να έχει οπισθοχωρήσει για να κρατήσει το αποτέλεσμα ο δικέφαλος του βορρά παρέμεινε στην επίθεση και τελικά πέτυχε αυτό που ήθελε στο 89′.

Η κεφαλιά του Κεντζιόρα μετά την εκτέλεση φάουλ του Τάισον έφερε το 1-1 και ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στην κορυφή και στο +2 από την ΑΕΚ, η οποία έπεσε στην 3η θέση, στο -1 από τον 2ο Παναθηναϊκό.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (76′ Ότο), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (76′ Σβαμπ), Μεϊτέ, Τάισον, Μουργκ (59′ Ντεσπόντοφ), Α. Ζίβκοβιτς (72′ Κωνσταντέλιας), Σαμάτα (76′ Μπράντον).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα (82′ Λιούμπισιτς), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Ελίασον (72′ Μάνταλος), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (82′ Ζίνι), Τσούμπερ (82′ Αραούχο), Λιβάι (74′ Πόνσε).