12.8 C
Arta
Κυριακή, 21 Απριλίου, 2024

Βαλένθια – Ολυμπιακός 65-78: Όλο και πιο κοντά στα play off της Euroleague οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετική παράδοση στην έδρα της Βαλένθια και τη συνέχισε αφού πήρε ακόμη μία νίκη, την 8η σε οκτώ επισκέψεις εκεί, επικρατώντας με 78-65 και πλησιάζοντας κι άλλο στην εξασφάλιση της συμμετοχής του στα play off της Euroleague.

Η ομάδα του Πειραιά αγωνίστηκε με μαύρη εμφάνιση λόγω της επετείου από την τραγωδία της Θύρας 7 και όλα πήγαν τέλεια τελικά καθώς όχι μόνο πήρε τη νίκη αλλά κάλυψε και τη διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στο ΣΕΦ, άρα σε περίπτωση ισοβαθμίας θα έχει το πάνω χέρι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Ερυθρόλευκους να μην αποφεύγουν τα λάθη (5) στην πρώτη περίοδο, στο τέλος της οποίας όμως είχαν το προβάδισμα (19-21). Με το ξεκίνημα της δεύτερης ο Γιόβιτς έβαλε σε θέση οδηγού (23-22) τη Βαλένθια αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και με μπροστάρηδες τους ΜακΚίσικ, Παπανικολάου και Γουίλις Γκος κατάφερε να πάει στο +7 (23-30) στο 14′ με σερί 8-0.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε ρυθμό, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να πάει και στο +11 (23-34) στο 16′, με τους Ισπανούς όμως να μην απογοητεύονται και να μειώνουν σε 35-36 στο 18′ χάρη στους Οτζελέγιε και Αροστέγκι. Το 39-40 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο έδειχνε ότι το ματς ήταν ντέρμπι, αλλά στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι εκεί που ήθελε.

Με περισσότερη συγκέντρωση στην άμυνα και με έλεγχο των ριμπάουντ οι Ερυθρόλευκοι πήγαν στο +10 (41-51) στο 25′ με πόντους των Κάνααν και Πίτερς, απέναντι σε μια Βαλένθια που ήθελε αλλά δεν μπορούσε να αντιδράσει. Έτσι, η διαφορά πήγε και στους 15 πόντους (44-59) για τους Πειραιώτες, οι οποίοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο έχοντας τον τίτλο του φαβορί για τη νίκη πλέον.

Οι Ισπανοί προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο να μπλοκάρουν τον Ολυμπιακό και να πλησιάσουν στο σκορ αλλά το 53-66 στο 35′ αποδείκνυε ότι δεν κατάφεραν αυτό που ήθελαν, με τους Πειραιώτες να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση και να παίρνουν τη νίκη με 78-65, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση μιας θέσης που οδηγεί απευθείας στα play off της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-40, 48-60, 65-78