12.8 C
Τετάρτη, 13 Μαρτίου, 2024

Super League, ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-0: Νικήτρια στο ντέρμπι των Δικεφάλων η Ένωση

ΑΕΚ… non stop! Με πρωταγωνιστή τον Ελίασον που έφτιαξε τα γκολ των Λιβάι, Γκατσίνοβιτς, οι «κιτρινόμαυροι»… πάτησαν τον ΠΑΟΚ (2-0) και «έλιωσαν» το αρνητικό σερί 13 αγώνων χωρίς νίκη που είχαν απέναντι στον «δικέφαλο του βορρά».

Έξι σερί νίκες στο πρωτάθλημα για την Ένωση και επτά συνολικά (μαζί με το Κύπελλο), ενώ για πρώτη φορά μετά το 2017 κατάφερε να νικήσει τον ΠΑΟΚ ούσα η γηπεδούχος ομάδα. Στους 24 βαθμούς έφτασε η ΑΕΚ που μείωσε τη διαφορά από την κορυφή εκ νέου στους έξι, ενώ ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 16 και συνεχίζει πολύ μακριά από κορυφή!

Με τον Αστέρα στην Τρίπολη παίζει την 11η αγωνιστική η ΑΕΚ, με τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ.

Στο μυαλό του κόουτς

Με το κλασικό 4-4-2 κατέβασε την ΑΕΚ ο Ματίας Αλμέιδα. Ο Αθανασιάδης στο τέρμα, με τους Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Μοχαμάντι στην άμυνα. Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον στα χαφ σε ρόμβο, με τον Αραούχο σε ελεύθερο ρόλο γύρω από τον Γκαρσία στην επίθεση.

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Στην εστία ο Κοτάρσκι και στην τετράδα της άμυνας οι Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες. Ο Κούρτιτς με τον Ντάντας στα χαφ, μπροστά τους ο Αουγκούστο, με τους Νάρεϊ, Κωνσταντέλια στα εξτρέμ και τον Ολιβέιρα στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς

Καλά διαβασμένος και με ξεκάθαρη στόχευση να χτυπήσει στα μπακ της ΑΕΚ μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ, που για ένα τέταρτο ήταν ανώτερος στον αγωνιστικό χώρο της «OPAP Arena». Μόλις στο 4’ και μετά από ωραία κομπίνα, ο Κωνσταντέλιας βρέθηκε σε θέση βολής αλλά και πλάγια, πλασάροντας άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αουγκούστο έβγαλε «γλυκιά» σέντρα στον Ολιβέιρα που είχε κακή ισορροπία στο σώμα του για να σπαταλήσει, με το κεφάλι μέσα από την μικρή περιοχή, μια πολύ καλή φάση!

Ο ΠΑΟΚ ήταν ιδιαίτερα ψύχραιμος με την μπάλα στα πόδια, παρότι η ΑΕΚ ως συνήθως πίεζε ψηλά. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν… μασήσει, παίρνοντας πολλές φορές ρίσκα, τα οποία προσωρινά τους έβγαιναν, με την Ένωση να συνεχίζει να ψάχνεται με το κλασικό πρέσινγκ, θέλοντας να κερδίσει μπάλες και να απειλήσει. Η πρώτη φάση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 20ο λεπτό: Μετά από κλέψιμο, ο Αραούχο βρήκε τον χώρο και σούταρε, η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Λιβάι και πήρε τρελή τροχιά, με τον Κοτάρσκι να κάνει πίσω βήματα και μια υπερβολικά δύσκολη επέμβαση!

Όσο περνούσε η ώρα, οι «κιτρινόμαυροι» έπαιρναν μέτρα στο γήπεδο και πίεζαν. Είχαν περιορίσει τον ΠΑΟΚ επιθετικά, αλλά κλασικές φάσεις δεν του έβγαζαν, παρότι είχαν τον έλεγχο και την κατοχή. Μέχρι που ήρθε το προβάδισμα στο 36ο λεπτό και… λύθηκαν τα πόδια των παικτών του Αλμέιδα! Με το κλασικό πρέσινγκ πολύ ψηλά στο γήπεδο, τους φιλοξενούμενους να ρισκάρουν με passing game μέσα στην περιοχή και τον Αραούχο να κλέβει από τον Ντάντας, τον Ελίασον να μοιράζει και τον Λιβάι να εκτελεί υπέροχα για το 1-0! Στα… καπάκια, ο Κοτάρσκι έκανε μυθική επέμβαση σε τετ-α-τετ του Πινέδα (38’), ενώ ο κίπερ του ΠΑΟΚ κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και στο σουτ του Λιβάι στο 43’.

Ίδια εκκίνηση και στο δεύτερο μέρος. Όπως και στο πρώτο, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και απορροφούσε την πίεση της Ένωσης, αλλά δυσκολευόταν να φτάσει σε καθαρές κλασικές. Ένα σουτ του Κωνσταντέλια από υπέροχη κούρσα σταμάτησε στο σώμα του Πινέδα, ενώ οι φωνές για πέναλτι των γηπεδούχων στο 54’ δεν… εισακούστηκαν από διαιτητή και VAR. Ο Κωνσταντέλιας έβγαζε θράσος και ποδοσφαιρικό εγωισμό, ήταν μέσα στο κλίμα του ντέρμπι αλλά από την άλλη ο Νάρεϊ πλήρως εκτός ρυθμού. Παράλληλα, όσο περνούσε η ώρα και η ΑΕΚ έκλεβε μπάλες και έβγαινε στην κόντρα, ήταν φανερό πως πόνταρε στο κενό που υπήρχε στον άξονα του ΠΑΟΚ.

Κάπως έτσι, το 2-0 ήρθε φυσιολογικά αφού η ομάδα του Αλμέιδα χτύπησε στις ανισορροπίες μεταξύ των γραμμών των φιλοξενούμενων, με τον Ελίασον να αδειάζει τον Σοάρες και να δίνει έτοιμο γκολ στον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος στο 61ο λεπτό έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, βάζοντας… φωτιά στην «OPAP Arena».

Τα πράγματα κυλούσαν ιδανικά για την ΑΕΚ και καταστροφικά για τον ΠΑΟΚ, με τον Λουτσέσκου να κάνει τριπλή αλλαγή στο 67’: Έριξε στο ματς τους Σβαμπ, Μπίσεσβαρ και Καντουρί, βγάζοντας τους Ντάντας, Κούρτιτς και Νάρεϊ. Δύο λεπτά μετά ο Αουγκούστο γλίτωσε, αφού πάτησε στο χέρι τον Σιμάνσκι αλλά πιθανότατα να θεωρήθηκε πως ήταν άθελά του.

Τα λεπτά περνούσαν, η ΑΕΚ έδινε μπάλα και χώρο στον ΠΑΟΚ, προσπαθώντας να ψαχτεί στην κόντρα. Οι «ασπρόμαυροι» δεν έβρισκαν τελική, ούτε είχαν καθαρό μυαλό στις αποφάσεις τους γύρω από την περιοχή, με την Ένωση να κρατάει με άνεση το προβάδισμά της ως το φινάλε για να πανηγυρίσει ακόμη μία νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.