9.8 C
Κυριακή, 21 Απριλίου, 2024

Σούπερ Ολυμπιακός πάτησε την Ρεάλ με 74-68

Ο Ολυμπιακός με τρομερή άμυνα και μπροστάρη τον Βεζένκοφ στην επίθεση «κατάπιε» την Ρεάλ (74-68) στο ΣΕΦ και έκανε το 2/2 στη φετινή Euroleague.

Για 30 λεπτά Ολυμπιακός και Ρεάλ Μαδρίτης έκαναν ανταλλαγή σε γροθιές και προβάδισμα, το φινάλε ωστόσο είχε «ερυθρόλευκη» σφραγίδα. Σε ένα ματς που τα περιφερειακά σουτ δεν ήταν έβρισκαν στόχο (8/27, 3/24) η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα «δάγκωσε» την αντίπαλό της στην τελευταία περίοδο, την υποχρέωσε σε ενεργητικό μόλις 68 πόντων και έστειλε μήνυμα πως την φετινή σεζόν μπορεί να παλέψει και να διεκδικήσει την νίκη σε κάθε παιχνίδι.

Σπουδαία εμφάνιση και πάλι από τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ που ήταν πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων (2-0) με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και ένα κρίσιμο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Διψήφιος με πολύτιμες λύσεις ειδικά στην τελευταία περίοδο και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (12π.). Από την πλευρά της Ρεάλ Μαδρίτης μοναδικοί διασωθέντες ήταν οι Ουίλιαμς-Γκος (16π.) και Ταβάρες (15π.).

Θυμίζουμε ότι την επόμενη αγωνιστική έχουμε «διαβολοβδομάδα» με τον Ολυμπιακό να ταξιδεύει αρχικά στην Βαρκελώνη για το ματς με την Μπαρτσελόνα (13/10, 22:00) και στο Κάουνας (15/10, 20:00).