10.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1: Στην κορυφή της Super League ο Δικέφαλος του Βορρά

Με τον Ντεσπόντοφ να πετυχαίνει δύο γκολ, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-1 τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής της Stoiximan Super League και είναι μόνος στην 1η θέση πλέον, αφήνοντας στο -3 και στην 3η θέση, πίσω από την ΑΕΚ, τους Πράσινους που είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με το πρώτο γκολ του Μπακασέτα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν, τελικά, στη διάθεσή τους τον Ιωαννίδη αφού ήταν ανέτοιμος και αυτό, αν μη τι άλλο, αποτελούσε πρόβλημα. Ένα πρόβλημα που φάνηκε και την ώρα του αγώνα αφού δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί. Όχι ότι έφταιγε, πάντωςμ αποκλειστικά η απουσία του διεθνή φορ για αυτό, αφού η ομάδα του Φατίχ Τερίμ είχε θέμα δημιουργικά. Από την άλλη, όμως, δεν είχε πρόβλημα αμυντικά αφού δυσκόλευε πολύ την ανάπτυξη των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν αυτή που προσπαθούσε περισσότερο για να κάνει κάτι καλό επιθετικά αλλά τα λεπτά περνούσαν χωρίς να υπάρχει καμία καλή φάση, μέχρι που μπήκαμε στην τελική ευθεία για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου… Στο 37′ ο Κουλιεράκης με κεφαλιά, μετά την εκτέλεση φάουλ του Μουργκ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το VAR έδειξε ότι υπήρχε οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε.

Ήταν, όμως, μια φάση που έδωσε ώθηση στους Ασπρόμαυρους, οι οποίοι τελικά κατάφεραν να σκοράρουν πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 43′, όταν έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση και ο Τάισον έδωσε στον Ντεσπόντοφ που εκτέλεσε τον Ντραγκόφσκι για το 1-0.

Το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός αποδεικνύεται και από τις… τρεις αλλαγές που έκανε ο Τερίμ με την έναρξη της επανάληψης: Έξω οι Γερεμέγεφ, Αϊτόρ και Ούγκο, μέσα οι Τσέριν, Μπερνάρ και Τζούριτσιτς, με τους Πράσινους να πιέζουν για την ισοφάριση και να φτάνουν γρήγορα σε αυτή… Το πάτημα του Τάισον στον Μπακασέτα είχε ως αποτέλεσμα να υποδειχθεί πέναλτι μετά την εξέταση του VAR και ο διεθνής Έλληνας άσος ήταν αυτός που ανέλαβε και την εκτέλεση για το 1-1 με το πρώτο του γκολ.

Η αντίδραση, όμως, του ΠΑΟΚ ήταν ιδανική. Αρχικά πέτυχε γκολ με τον Μουργκ που δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ και αμέσως μετά, στο 56′, έβαλε… κανονικό γκολ, ξανά με τον Ντεσπόντοφ μετά το γύρισμα του Τάισον και την ωραία προσποίηση του Σάστρε, για το 2-1. Η ομάδα του Λουτσέσκου είχε ξανά το προβάδισμα και ο Τερίμ, από την άλλη πλευρά, συνέχισε τις αλλαγές καθώς η ομάδα του έψαχνε εκ νέου την ισοφάριση.

Μια ισοφάριση που θα μπορούσε να έρθει στο 86′ με το τετ α τετ του Μλαντένοβιτς αλλά ο Κοτάρσκι κατάφερε να αποκρούσει, όπως θα μπορούσε να έρθει και στο 95′ με τον Γεντβάι μετά το γύρισμα του Μπερνάρ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Έτσι, ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη και είναι μόνος στην 1η θέση με 47 βαθμούς, στο +2 από την ΑΕΚ, με τον Παναθηναϊκό, από την άλλη πλευρά, να πέφτει στην 3η και στο -3.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (88′ Σβαμπ), Μουργκ (78′ Μάρκος Αντόνιο), Τάισον (72′ Κωνσταντέλιας), Ντεσπόντοφ (72′ Α. Ζίβκοβιτς), Τόμας (88′ Τζίμας).

Παναθηναϊκός (Φετίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης (64′ Λημνιός), Ούγκο (46′ Τζούριτσιτς), Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Αράο, Κώτσιρας, Μαντσίνι (89′ Βιλένα), Μπακασέτας, Αϊτόρ (46′ Μπερνάρ), Γερεμέγεφ (46′ Τσέριν).