9.2 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2: Πέρασε από την Τούμπα το τριφύλλι και παρέμεινε στην κορυφή

Μια νίκη που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική στο τέλος της σεζόν πέτυχε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο στην Τούμπα, δέχθηκε την ισοφάριση από τον ΠΑΟΚ στο 85′ αλλά στο 91′ με πέναλτι του Ιωαννίδη πήρε τη νίκη με 2-1 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας να δει αν θα έχει ή όχι συγκάτοικο την ΑΕΚ.

Αναγνωριστικό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο 10λεπτο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους, αλλά αμέσως μετά, στο 11′, ήρθε η πρώτη πολύ καλή ευκαιρία και ήταν για τους πράσινους, με τον Μπερνάρ να βγάζει τετ α τετ τον Σπόραρ, ο οποίος όμως δεν βρήκε στόχο. Λίγα λεπτά μετά, στο 15′, ήταν η σειρά των ασπρόμαυρων να απειλήσουν με τον Ζίβκοβιτς και το ματς συνεχίστηκε με πολύ καλό ρυθμό αλλά χωρίς τις μεγάλες φάσεις.

Παρ’ όλα αυτά, τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν ότι υπήρχαν οι προϋποθέσεις για κάτι καλό και τελικά η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς το έκανε στο 38′: Σέντρα του Χουάνκαρ, η μπάλα βρήκε στον Σποραρ και στρώθηκε στον Μπερνάρ, ο οποίος με ωραίο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Κοτάρσκι.

Έτσι έγινε το 0-1 και στο 43′ θα μπορούσε να γίνει το 1-1 αλλά η μπάλα πήγε στο δοκάρι μετά το σουτ του Αουγκούστο που βρήκε χώρο και το επιχείρησε αλλά στάθηκε άτυχος. Ο Παναθηναϊκός, επομένως, πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα και με το ξεκίνημα του β’ μέρους, στο 48′, προσπάθησε να απειλήσει με το πλασέ του Σπόραρ που καθάρισε ο Κοτάρσκι, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί στη συνέχεια να ανεβάσει την απόδοσή του και να πιέσει, χωρίς όμως τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε ένταση στο παιχνίδι της αλλά δεν είχε τις μεγάλες φάσεις, μέχρι που ήρθε το 85ο λεπτό, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Αουγκούστο και αυτός εκτέλεσε από το ύψος του πέναλτι για το 1-1.

Ήταν η στιγμή που όλοι πίστεψαν ότι οι πράσινοι θα αφήσουν δύο βαθμούς, αλλά τελικά ο Αουγκούστο από ωραίος έγινε μοιραίος για τους Θεσσαλονικείς στο 88′ αφού πάτησε τον Ιωαννίδη και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον Έλληνα φορ να αναλαμβάνει και την εκτέλεση στο 90′ και να γράφει το 1-2, δίνοντας μεγάλη νίκη στην ομάδα του.