10.8 C
Arta
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 5-1: Μεγάλη πρόκριση για τον Δικέφαλο του Βορρά στους «8» του Europa Conference League

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση ο ΠΑΟΚ όχι μόνο ανέτρεψε για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Ευρώπη ήττα με 2-0 στο πρώτο παιχνίδι αλλά το έκανε και με το εμφατικό 5-1, διαλύοντας τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην Τούμπα και παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση για τους προημιτελικούς του Europa Conference League.

Οι πιθανότητες δεν ήταν με το μέρος των Ασπρόμαυρων μετά το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, παρ’ όλα αυτά υπήρχε πίστη για ανατροπή και αυτό φάνηκε και στο γήπεδο. Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πήρε τον έλεγχο, είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων και μετά το πρώτο 10λεπτο άρχισε να πιέζει με στόχο το γκολ.

Σε αυτό πλησίασε για πρώτη φορά στο 15′ με την κεφαλιά του Κουλιεράκη που έβγαλε ο Νέβιστιτς μετά το φάουλ του Ζίβκοβιτς, ο οποίος είχε, με τη σειρά του, τη δεύτερη ευκαιρία της ομάδας του στο 19′ με το πλασέ που έφυγε λίγο άουτ.

Λίγα λεπτά μετά, στο 23′, ο Κουλιεράκης αστόχησε ξανά, αυτη τη φορά από κοντά, με το γκολ να μοιάζει με θέμα χρόνου και την επιβεβαίωση να έρχεται στο 27′: Κόρνερ του Ζίβκοβιτς, κεφαλιά του Κουλιεράκη στο πρώτο δοκάρι, δεύτερη κεφαλιά του Μπάμπα στο δεύτερο και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ένα γκολ που τόνωσε κι άλλο την αυτοπεποίθηση της ελληνικής ομάδας, η οποία συνέχισε να πιέζει και στο 33′ πέτυχε και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με το σουτ του Κουλιεράκη που κόντραρε και σε αντίπαλο για να αλλάξει πορεία η μπάλα και να καταλήξει στα δίχτυα.

Η Τούμπα είχε… πάρει φωτιά πλέον, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ τα είχε χαμένη και πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 42′ το σκηνικό απογειώθηκε με το 3-0 από την ωραία κεφαλιά του Μπράντον Τόμας μετά τη σέντρα του Τάισον!

Το πρώτο ημίχρονο, με λίγα λόγια, δεν θα μπορούσε να πάει καλύτερα για τον ΠΑΟΚ, το δεύτερο όμως δεν άρχισε καθόλου καλά… Στο 49′ ο Κεντζιόρα αντί να απομακρύνει τελικά… έστρωσε στον Χότζα και αυτός με διαγώνιο σουτ μείωσε σε 3-1, δίνοντας ψυχολογία στους φιλοξενούμενους και αγχώνοντας τους Ασπρόμαυρους.

Αυτό φάνηκε και στα επόμενα λεπτά, με το τραγικό λάθος του Τάισον στο 52′ να βγάζει τετ α τετ τον Σπίκιτς αλλά ο Κοτάρσκι έκανε μεγάλη απόκρουση με τα πόδια και κράτησε το 3-1, όπως έκανε και στο 64′ με εντυπωσιακή επέμβαση σε ωραίο σουτ του Σούτσιτς εντός περιοχής.

Ο έλεγχος του παιχνιδιού μέχρι και εκείνο το σημείο, όπως καταλαβαίνει ο καθένας, ήταν στα χέρια της Ντιναμό, η οποία έψαχνε το δεύτερο γκολ που θα της έδινε προβάδισμα πρόκρισης, αλλά τελικά αντί για το 3-2 έγινε το… 4-1! Στο 72′ ο Ντεσπόντοφ, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του ως αλλαγή, εκτέλεση κόρνερ και ο Κουλιεράκης έστειλε με το στήθος τη μπάλα στα δίχτυα και παράλληλα την ομάδα του πιο κοντά στην πρόκριση.

Μια πρόκριση που σφραγίστηκε, τελικά, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης… Στο 87′ ο Μίσιτς ανέτρεψε τον Ντεσπόντοφ στην αντεπίθεση, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε στο 88′ και έγραψε το 5-1 μέσα σε αποθέωση για τον εντυπωσιακό ΠΑΟΚ!

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (78′ Ότο Γιόνι), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (82′ Οζντόεφ), Μεϊτέ, Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (78′ Μουργκ), Τάισον (67′ Ντεσπόντοφ), Μπράντον Τόμας (78′ Σαμάτα).

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Μπερνέ, Τεοφίλ-Κατρίν, Πέρκοβιτς (80′ Ογκιβάρα), Μίσιτς, Σούτσιτς, Σπίκιτς, Μπατούρινα, Χότζα (80′ Βίντοβιτς), Πέτκοβιτς.