21.8 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1: Φαβορί ο Δικέφαλος για πρόκριση με γκολ Κουλιεράκη στο 92′

Με γκολ του Κουλιεράκη στο 92ο λεπτό, γκολ με το οποίο εξιλεώθηκε για το μεγάλο λάθος που είχε κάνει και είχε φέρει την προσωρινή ισοφάριση της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη νίκη με 2-1 για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League και είναι φαβορί για πρόκριση πλέον αφού έχει δύο νίκες.

Το παιχνίδι άρχισε με τους Γερμανούς να γίνονται επικίνδυνοι στο 7′ με το άστοχο σουτ του αμαρκάριστου Ενκουνκού μετά τη σέντρα που έγινε από δεξιά, για να «απαντήσουν» οι Ασπρόμαυροι στο 10′ με το σουτ του Βιεϊρίνια που έφυγε άουτ. Ήταν η πρώτη καλή προσπάθεια για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, η οποία πίστεψε ότι άνοιξε το σκορ λίγα λεπτά μετά.

Στο 16′, συγκεκριμένα, ο Ζίβκοβιτς πέρασε τη μπαλιά για τον Σαμάτα που πλάσαρε σωστά για το 1-0 αλλά το VAR έδειξε ότι υπήρχε οφσάιντ… χιλιοστών και το γκολ ακυρώθηκε. Εξέλιξη που έφερε μια παγωμάρα τόσο στην ομάδα όσο και στην εξέδρα αλλά όχι για πολύ…

Στο 28′ ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Τραπ που αιφνιδιάστηκε, με την Τούμπα να πανηγυρίζει έξαλλα το 1-0. Ένα γκολ που έφερε χαμόγελα στους γηπεδούχους και παράλληλα προκάλεσε την αντίδραση των Γερμανών.

Η Άιντραχτ πήρε την κατοχή της μπάλας και την κυκλοφορούσε σχετικά άνετα, απειλώντας στο 32′ με την κεφαλιά του Σκίρι και στο 37′ με σουτ του ίδιου παίκτη που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κοτάρσκι κρατώντας το 1-0, με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Όταν επέστρεψαν από αυτά, οι Γερμανοί έγιναν επικίνδυνοι στο 54′ με την κεφαλιά του Κνάουφ που απέκρουσε ο Κοτάρσκι ενώ στο 62′ ο Μαρμούς δοκίμασε με σουτ εντός περιοχής αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ αντέδρασε και πάλι σωστά. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 68′, όμως, δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Ο Κουλιεράκης υπό την πίεση του Μαρμούς έκανε μεγάλο λάθος χάνοντας τη μπάλα και ο παίκτης της Άιντραχτ βρέθηκε απέναντι από τον Κοτάρσκι και τον νίκησε για το 1-1. Μια ισοφάριση που πάγωσε την Τούμπα, όχι γιατί ήταν έγκλημα το να σκοράρουν οι Γερμανοί αλλά επειδή το έκαναν με ελληνικό δώρο.

Ένα δώρο, όμως, το οποίο ο Κουλιεράκης… πήρε πίσω στο 92ο λεπτό. Με τη μπάλα να μην απομακρύνεται από τη γερμανική άμυνα μετά την εκτέλεση φάουλ, ο νεαρός στόπερ του ΠΑΟΚ κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα από κοντά για το 2-1 μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς αφού η δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες φέρνει την ομάδα του Λουτσέσκου πιο κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση.