23.8 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός – Βίρτους Μπολόνια 90-76: Τρίτη σερί νίκη για τους Πράσινους

Η Βίρτους Μπολόνια ήρθε στην Αθήνα έχοντας την 3η θέση στη βαθμολογία της Euroleague αλλά ο Παναθηναϊκός ήθελε την 3η συνεχόμενη νίκη για να επιβεβαιώσει ότι είναι σε ανοδική πορεία και ακριβώς αυτό έκανε επικρατώντας με 90-76, με αποτέλεσμα να πάει στο 5-4 μετά τις πρώτες 9 αγωνιστικές, πράγμα που σημαίνει ότι συνεχίζει χέρι-χέρι με τον Ολυμπιακό.

Οι Ιταλοί ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και με καλάθια των Ντάνστον και Σενγκέλια προηγήθηκαν με 4-0 αλλά στη συνέχεια οι Γκριγκόνις και Μήτογλου έφεραν μπροστά τους Πράσινους με 6-4, για να δώσει στη συνέχεια λύσεις και ο Μπαλτσερόφσκι. Έτσι, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, χάρη και στις καλές άμυνες του Ναν, ξέφυγε με 16-11 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (21-15).

Με τους οπαδούς του να έχουν δημιουργήσει πολύ όμορφη ατμόσφαιρα ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο με Λεσόρ και Σλούκα (25-19) και στη συνέχεια ανέλαβε ο Ναν, δίνοντας προβάδισμα επτά πόντων (30-23) στην ελληνική ομάδα, αλλά η Βίρτους αντέδρασε και με μπροστάρη τον Μπελινέλι πλησίασε στο -3 (36-33), όση ήταν δηλαδή η διαφορά και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-42).

Στην τρίτη περίοδο, όμως, τα πράγματα δεν πήγαν καλά… Με τον Μπελινέλι να έχει πάρει μπρος και να εκτελεί από τη γραμμή του τριπόντου οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 47-48 και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, αφού μία περνούσε η μία μπροστά και μία η άλλη, για να ξεφύγουν οι Ιταλοί με 59-63 και να μειώσει σε 62-63 ο Βιλντόζα στο 30′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βίρτους με καλάθια των Κορντινιέ και Παγιόλα πήγε για πρώτη φορά στο +5 (62-67) αλλά οι Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ το πήραν πάνω τους και με σερί 11-0 το σκορ έγινε 73-67 την ώρα που το ΟΑΚΑ… παραληρούσε! Ο Παναθηναϊκός είχε, πλέον, τον έλεγχο της κατάστασης και με τον Μήτογλου – ο οποίος ήταν ξανά εξαιρετικός με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ – να βάζει το τρίποντο για το 85-72 η νίκη οριστικοποιήθηκε και απέμενε να φανεί η τελική διαφορά, η οποία ήταν στους 14 πόντους (90-76).

Κορυφαίος, όπως προαναφέρθηκε, ο Μήτογλου με 24 πόντους ενώ ακολούθησαν οι Βιλντόζα (11), Σλούκας (11), Ναν (10), Μπλατσερόφσκι (10), Λεσόρ (10).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 45-42, 62-63, 90-76