11 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-3: Άνετη νίκη του Δικεφάλου

Με τον Κούρτιτς να υπογράφει το ματς με δύο «στημένα», ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-1 τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής στο «Απόστολος Νικολαϊδης», που ήταν κατάμεστο μετά από καιρό.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με τον Άκπομ στο 13’, από την τέταρτη φετινή ασίστ του Ζίβκοβιτς, για να έρθει το 1-1 για το «τριφύλλι» με τον Μαουρίσιο που είχε περάσει αλλαγή ένα λεπτό πριν, στο 59’.

Ωστόσο, ο Σλοβένος μέσος πέτυχε το 1-2 στο 85’, μετά από επεισοδιακό πέναλτι που έδωσε ο Ντελ Θέρο Γκράντε με χρήση VAR για γκρέμισμα του Μιχαηλίδη από τον Βιγιαφάνιες στο 85’, ενώ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα!

Αυτό ήταν το τρίτο διαδοχικό ματς που ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς «τρίποντο», ενώ υπέστη και την πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα, μένοντας εκτός εξάδας και στο -12 από την κορυφή.

Αντιθέτως, ο ΠΑΟΚ σκόραρε σε ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι του, έκανε δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα και βρίσκεται πλέον σε κοντινή απόσταση από την πρώτη θέση.