10.8 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-0: Νίκησε στο ντέρμπι και έμεινε ζωντανός στη μάχη του τίτλου

Με τον Μπερνάρ να ανοίγει το σκορ στο 25ο λεπτό και τον Γερεμέφεγ να βρίσκει και αυτός δίχτυα στο 60′, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 τον Ολυμπιακό στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League και παραμένει στη μάχη του τίτλου, από την οποία, όπως φαίνεται, βγαίνουν οι ηττημένοι.

Η νίκη ήταν μονόδρομος και για τις δύο ομάδες και στο 7′ οι Πράσινοι είχαν την πρώτη προσπάθεια με το σουτ του Μπακασέτα που απέκρουσε ο Πασχαλάκης, με τους Ερυθρόλευκους όμως να έχουν την πρώτη ευκαιρία και ήταν και μεγάλη με τον Ναβάρο που βρέθηκε απέναντι από τον Ντραγκόφσκι μετά την κάθετη του Μασούρα αλλά άργησε να εκτελέσει και ο Γεντβάι κατάφερε να καθαρίσει με τάκλιν.

Ήταν μια φάση στην οποία μπορεί να μην μπήκε γκολ αλλά έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι απείλησαν και στο 20′ με την κεφαλιά του Ροντινέι που έφυγε άουτ μετά τη σέντρα του Μασούρα. Ο διεθνής Έλληνας άσος ήταν αυτός από τον οποίο ξεκινούσαν οι προσπάθειες της ομάδας του Κάρλος Καρβαλιάλ, ο οποίος ήταν ικανοποιημένος από όσα έβλεπε ως εκείνο το σημείο. Όχι και από αυτό που ακολούθησε όμως…

Στο 25′ ο Παλάσιος έκανε το γύρισμα από δεξιά μετά το λάθος του Ρίτσαρντς και ο Μπερνάρ πλάσαρε στο δοκάρι, για να κάνει τελικά το 1-0 στην επαναφορά. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα και ο Ολυμπιακός προσπάθησε για την ισοφάριση στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, πλησιάζοντας σε αυτή στο 45′.

Ο Μασούρας ήταν και πάλι αυτός που έφτιαξε τη φάση με τη σέντρα που έκανε για τον Ναβάρο που πήγε για το 1-1 με ψαλιδάκι από κοντά αλλά ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε.

Οι Ερυθρόλευκοι, επομένως, ήταν πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου μέρους και ο Καρβαλιάλ αποφάσισε να κάνει… τρεις αλλαγές: Έξω οι Ορτέγκα, Αλεξανδρόπουλος και Ρίτσαρντς, μέσα οι Ελ Κααμπί, Κίνι και Φορτούνης με το σύστημα να γυρίζει σε 4-4-2. Επιλογές που μάλλον δεν ήταν και τόσο σωστές, αφού η ομάδα του έδειχνε αποσυντονισμένη στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Αυτή του Τερίμ, από την άλλη πλευρά, δεν ήταν καθόλου αποσυντονισμένη αλλά συγκεντρωμένη και στο 60′ αγκάλιασε τη νίκη με το 2-0: Σέντρα του Μπακασέτα με το δεξί, κεφαλιά του Γερεμέγεφ και η μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη που δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Οι Ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν άμεσα να ξαναμπούν στο παιχνίδι έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο 64′ με τον Ελ Κααμπί αλλά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε με τα πόδια και το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον Καρβαλιάλ να βάζει και τον Ποντένσε αντί του Ναβάρο ψάχνοντας τον τρόπο με τον οποίο θα άλλαζε η ροή των πραγμάτων.

Τρόπος που δεν βρέθηκε όμως, αφού στο 82′ η μπάλα, έχοντας βρει και στον Κώτσιρα, έφυγε εκτός μετά την κεφαλιά του Μασούρα σε σέντρα του Ροντινέι. Λίγα λεπτά μετά, στο 85′, ήταν η σειρά του Φορτούνη να δοκιμάσει με σουτ αλλά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε και το 2-0 έμεινε ως το τέλος με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη και να παραμένει στο -3 από την κορυφή ενώ ο Ολυμπιακός είναι πλέον στο -9.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Χουάνκαρ (62′ Μλαντένοβιτς), Ρούμπεν, Τσέριν, Μπακασέτας (90′ Ακαϊντίν), Μπερνάρ (90′ Βιλένα), Παλάσιος (80′ Μαντσίνι), Γερεμέγεφ (80′ Τζούριτσιτς).

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα (46′ Ελ Κααμπί), Έσε (77′ Όρτα), Τσικίνιο, Αλεξανδρόπουλος (46′ Κίνι), Μασούρας, Ρίτσαρντς (46′ Φορτούνης), Ναβάρο (70′ Ποντένσε).