14.8 C
Κυριακή, 21 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός – Μονακό 88-63: Νίκη για το τριφύλλι και παρέμεινε στην τέταρτη θέση

Μπροστά σε περισσότερους από 15.000 οπαδούς του που δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα, ο Παναθηναϊκός ήταν ισοπεδωτικός κόντρα στη Μονακό, άρχισε το παιχνίδι με 7/9 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και τελικά επικράτησε με 88-63, παραμένοντας στην 4άδα έχοντας επτά νίκες στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές της Euroleague.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού οι Πράσινοι ήταν στο 12-8 και οι Γάλλοι στο 11-9, οπότε αντιλαμβάνεται ο καθένας τη σημασία της αναμέτρησης. Μια αναμέτρηση που αναμενόταν δύσκολη αλλά τελικά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν φρόντισε να την κάνει εύκολη, με την καλή μέρα να φαίνεται από το… πρωί: 7/9 τρίποντα (!) είχε ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο, στο τέλος της οποίας το σκορ ήταν 27-12.

Με το ξεκίνημα, μάλιστα, της δεύτερης η διαφορά πήγε και στους 18 πόντους (32-14 στο 12′), με τους οπαδούς στις εξέδρες να παραληρούν και τους παίκτες του Αταμάν να παρασύρονται, με συνέπεια να χαλαρώσουν και να κάνουν διαδοχικά λάθη. Έτσι, οι Μονεγάσκοι βρήκαν την ευκαιρία να τρέξουν επιμέρους σκορ 11-2 και να πλησιάσουν στο -9 (34-25) στο 14′, πριν έρθει ο Ναν για να… αφυπνίσει τους συμπαίκτες του με ένα τρίποντο.

Ο Παναθηναϊκός συνήλθε, σοβαρεύτηκε ξανά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάρει ξανά καλή διαφορά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +13 (43-30). Διαφορά που δεν μπόρεσε να μειώσει, όπως σχεδίαζε, η Μονακό με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Αντιθέτως, με τον Λεσόρ να παίρνει πρωτοβουλίες και να δίνει πόντους, οι Πράσινοι πήγαν στο +19 (58-39) και στη συνέχεια και στο +23 μέσα σε αποθέωση, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 64-44.

Η νίκη, φυσικά, είχε ήδη εξασφαλιστεί αφού το μόνο που είχε να κάνει η ομάδα του Αταμάν ήταν να παραμείνει σοβαρή στην τελευταία περίοδο και το έκανε, με τους Λεσόρ και Ναν να διατηρούν τη διαφορά στους 20 πόντους και τελικά να έρχεται η νίκη με +25 (88-63). Μια νίκη που βοηθάει τους Πράσινους να πατήσουν γερά στην 4άδα ενώ θα υπερτερούν και σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Γάλλους τους οποίους είχαν νικήσει και εκτός έδρας (90-91) πριν λίγες εβδομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 43-30, 64-44, 88-63