16.8 C
Arta
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός – Απόλλων Σμύρνης 4-0

Με κορυφαίο τον Ματέους Βιτάλ που είχε συμμετοχή και στα τρία γκολ και με τον Καρλίτος να σκοράρει δύο φορές ο Παναθηναϊκός μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα επικρατώντας του Απόλλωνα Σμύρνης με 4-0.

Οι πράσινοι μπορεί να μην έπιασαν εξαιρετική απόδοση σε όλο το 90λεπτο καθώς και πάλι είχαν κενά διαστήματα στην αρχή κάθε ημιχρόνου αλλά έδειξαν όμως πως πλέον απέκτησαν ποιότητα μεσοεπιθετικά η οποία τους δίνει τη δυνατότητα να καθαρίζουν τέτοια παιχνίδια που τα προηγούμενα χρόνια αποτελούσαν πρόβλημα για το τριφύλλι. Και επίσης με την προσθήκη των νέων παικτών γίνονται καλύτεροι και όσοι ήταν ήδη στο ρόστερ των “πράσινων”.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε τέσσερα γκολ, είχε δύο δοκάρια και μερικές ακόμη φάσεις για να σκοράρει και άλλα τέρματα. Από την άλλη βέβαια ο Απόλλων προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο στη Λεωφόρο και δικαιούταν ένα γκολ με τον Διούδη δύο φορές να έχει σωτήριες επεμβάσεις κρατώντας το μηδέν στην εστία του. Το τριφύλλι μάλιστα για πρώτη φορά επί Γιοβάνοβιτς δεν δέχτηκε γκολ καθώς σε όλα τα φιλικά είχε δεχτεί έστω ένα τέρμα.