10.8 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 0-1: Μεγάλη νίκη για το τριφύλλι μέσα στο Αγρίνιο

Επιστροφή στις νίκες μετά το ισόπαλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος νίκησε τον Παναιτωλικό με σκορ 1-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League στο Αγρίνιο.

Το… χρυσό γκολ των «πράσινων» και πρώτο του φετινό πέτυχε ο Ιωαννίδης, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, στο 78′, με δεύτερη προσπάθεια, μετά από ασίστ του Χουάνκαρ!

Τα «καναρίνια», στον αντίποδα, είδαν την κεφαλιά του επίσης ερχόμενου από τον πάγκο Καρέλη στο 89′ να σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός, που δικαιούται να διαμαρτύρεται για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε χέρι του Αποστολάκη στο 21ο λεπτό, προσπάθησε με υπομονή και ψυχραιμία στο παιχνίδι του, αλλά και τις σωστές κινήσεις από τον πάγκο, είχε περισσότερες ευκαιρίες και έφτασε δίκαια στη νίκη.

Πλέον, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς παραμένει αήττητη, ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε για έκτο σερί ματς χωρίς «τρίποντο» και στους 13 βαθμούς.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναιτωλικό με σύστημα 4-3-3, τον Ανέστη κάτω από τα γκολπόστ και τους Αποστολάκη, Λάρσον, Κορνέλιους και Χατζηθεοδωρίδη στην ευθεία στην άμυνα. Μλάντεν, Ντίας και Φλόρες ήταν στον άξονα, με τους Σενγκέλια και Μόρσεϊ στα άκρα της επίθεσης και τον Πέδρο σέντερ φορ.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς από την άλλη «κατέβασε» τον Παναθηναϊκό σε σχηματισμό 4-3-3, τον Μπρινιόλι στην εστία και τους Κώτσιρα, Σένκφελντ, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ τετράδα στα μετόπισθεν. Ρούμπεν, Κουρμπέλης και Τσέριν αποτέλεσαν την τριάδα στα χαφ, με τους Μπερνάρ-Βέρμπιτς να αγωνίζονται στα «φτερά» και τον Σπόραρ στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων με το ξεκίνημα του παιχνιδιού και προσπάθησε να φτιάξει φάσεις κυρίως από τα αριστερά, έχοντας, δε, ως τελικό εκφραστή στις περισσότερες περιπτώσεις, τον Βέρμπιτς. Από γέμισμα του Χουάνκαρ, ο Σπόραρ «έσπασε» την μπάλα στον Σλοβένο εξτρέμ, αλλά το τελείωμά του ήταν κακό, μόλις στο 1′.

Στον αντίποδα, ο Παναιτωλικός συνέχισε να περιμένει στο δικό του μισό, κλείνοντας τους χώρους και ψάχνοντας για κάποια αντεπίθεση, χωρίς να μπορέσει να τη βρει, ωστόσο.

Αντιθέτως, οι «πράσινοι» διατήρησαν την κατοχή της μπάλας, εξακολούθησαν να πιέζουν και στο 21′ διαμαρτυρήθηκαν δικαίως για πέναλτι, όταν σε σουτ του Σπόραρ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Αποστολάκη, αλλά ο διαιτητής Βεργέτης θεώρησε πως ήταν χέρι στήριξης και έδωσε λανθασμένα εντολή να εκτελεστεί το κόρνερ!

Ένα μακρινό σουτ του Κουρμπέλη, δύο λεπτά μετά πέρασε πάνω από το δοκάρι, ενώ από στο 25′ ο Σενγκέλια έκανε τη σέντρα-σουτ αριστερά από την περιοχή, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, αλλά κατέληξε άουτ. Λίγο έλειψε ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί στο 27′ με αυτογκόλ του Κορνέλιους, από τη διαγώνια μπαλιά του Μπερνάρ στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας για τον Χουάνκαρ, ο οποίος γύρισε άμεσα και παράλληλα, αλλά ο Ανέστης κατάφερε και μπλόκαρε.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν, πάντως, τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, αλλά ο Μπρινιόλι είπε «όχι» στο δυνατό σουτ του Μόρσεϊ από τα δεξιά της μικρής περιοχής, διώχνοντας εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες, με εξαίρεση την εσωτερική των Μπερνάρ και Βέρμπιτς, που άλλαξαν πλευρές. Παράλληλα, το «τριφύλλι» κατέγραψε τη μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία του στο 50ό λεπτό0. Μετά το κόρνερ του Μπερνάρ, ο Σένκεφελντ έκανε ανενόχλητος την κεφαλιά από κοντά, αλλά έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Ανέστη!

Το σκηνικό παρέμενε ίδιο, καθώς οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς εξακολούθησαν να έχουν την μπάλα στα πόδια τους, όχι, όμως και τον τρόπο να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του αντιπάλου. Στο 58′, ο Κουρμπέλης άνοιξε αριστερά στον Χουάνκαρ, ο οποίος βρήκε στην περιοχή τον Μπερνάρ, που έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα κόντραρε στον Λάρσον και βρέθηκε στα χέρια του Ανέστη.

Ο Παναθηναϊκός είχε μια ακόμα καλή στιγμή, στο 63′, όταν ο Βέρμπιτς σέντραρε από δεξιά, ο Σπόραρ πήρε την κεφαλιά, αλλά και πάλι η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ του Παναιτωλικού.

Ο ίδιος παίκτης έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για την ομάδα του, τρία λεπτά μετά, καθώς από γέμισμα του Χουάνκαρ έκανε την προβολή στο πρώτο δοκάρι, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ… Στο 69, δε, το… κακό τρίτωσε για τον Σπόραρ, που βγήκε από αριστερά απέναντι στον εξερχόμενο Ανέστη την γρήγορη εναλλαγή μπάλας από Μπερνάρ-Τσέριν και την κάθετη του δεύτερου, αλλά ο Ανέστης απέκρουσε το πλασέ του Σλοβένου επιθετικού.

Μπαίνοντας στο τελευταίο 15λεπτο της αναμέτρησης, ο Γιοβάνοβιτς άλλαξε σχηματισμό, περνώντας τον Βαγιαννίδη -στη θέση του Κουρμπέλη- σε θέση δεξιού εξτρέμ και τον Μπερνάρ στο αριστερό άκρο, με τον επίσης νεοεισελθόντα Ιωαννίδη να πηγαίνει δίπλα στον Σπόραρ, σε αυτό το 4-4-2.

Η δικαίωση του Σέρβου τεχνικού ήρθε στο 78′, με την υπέροχη σέντρα του Χουάνκαρ και το γκολ του Ιωαννίδη με δεύτερη προσπάθεια, μετά την αρχική κεφαλιά που έβγαλε ο Ανέστης, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, για το 0-1!

Τα «καναρίνια» απείλησαν από το… πουθενά στο 81′, όταν ο Νταγκό έκανε ένα γέμισμα, ο Μάγκνουσον έσκυψε τελευταία στιγμή και ανάγκασε τον Μπρινιόλι να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Η είσοδος του Τσόκαϊ σήμανε και τη νέα αλλαγή συστήματος από πλευράς Παναθηναϊκού σε 4-3-3, στα τελευταία πέντε λεπτά.

Ακόμα και έτσι, ο Παναιτωλικός έφτασε… μια ανάσα από το 1-1, στο 89′, με την κίνηση του Καρέλη στο πρώτο δοκάρι και την κεφαλιά, από την εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπρινιόλι!