10.8 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Europa League, Ολυμπιακός – Φράιμπουργκ 0-3: Δεύτερη ήττα για τους Ερυθρόλευκους – Δυσκολεύει η πρόκριση

Κακή βραδιά για τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκης, καθώς οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν 3-0 από τη Φράιμπουργκ στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Άνοιξε το σκορ ο Χέφλερ (5′), δύο γκολ από τον Γκρέγκοριτς (25′, 52′).

Η Φράιμπουργκ κατάφερε να περάσει άνετα από το Καραϊσκάκης. Η γερμανική ομάδα επικράτησε 3-0 του Ολυμπιακού, του οποίου η εικόνα ήταν κακή, στην 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Με γκολ των Χέφλερ (5′) και Γκρέγκοριτς (25′) οι παίκτες των Στράιχ πήραν ασφαλές προβάδισμα, ενώ ο Αυστριακός επιθετικός “κλείδωσε” το τρίποντο στο 52′.

Χωρίς βαθμό οι Πειραιώτες, το 2/2 έκανε η γερμανική ομάδα που βρίσκεται στην κορυφή. Στην επόμενη αγωνιστική στις 6 Οκτωβρίου οι Πειραιώτες φιλοξενούν την Κάραμπαγκ, ενώ η Φράιμπουγκ υποδέχεται τη Ναντ. Αμφότερα τα παιχνίδια θα γίνουν στις 22:00.

Οι φιλοξενούμενοι από νωρίς έδειξαν τα… δόντια τους και φρόντισαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Γκρίφο εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Χέφλερ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι ολομόναχος και σκόραρε. Η Φράιμπουργκ συνέχιζε να έχει τον πρώτο λόγο.

Οι Γερμανοί πατούσαν εύκολα στην περιοχή του Ολυμπιακού, με τους ερυθρόλευκους να μην βρίσκουν τον τρόπο να αντιδράσουν. Στο 25ο λεπτό έγινε το 2-0 για την Φράιμπουργκ. Ο Κέρεχ από τα αριστερά τροφοδότησε τον Γκρέγκοριτς ανάμεσα στον Μπα και τον Σισέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 39′ χάθηκε η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Ουί-Τζο Χουάνγκ.

Η Φράιμπουργκ μπήκε καλά και στο δεύτερο μέρος και απείλησε πρώτα στο 47ο λεπτό με τον Έγκεσταϊν. Στο 52′ οι Γερμανοί πέτυχαν το 3-0. Έπειτα από γέμισμα στην περιοχή, ο Γκίντερ από τα αριστερά γύρισε την μπάλα με το κεφάλι. Στην άλλη πλευρά της περιοχής περίμενε ο Γκρέγκοριτς, ο οποίος σκόραρε.

Μετά και το 3-0 ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Οι ερυθρόλευκοι είχαν μία κεφαλιά με τον Αραμπί στο 72ο λεπτό, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Το παιχνίδι ήταν πλέον διαδικαστικού χαρακτήρα, με το σκορ να μην αλλάζει έως το τελευταίο σφύριγμα.