18.8 C
Arta
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

NBA: Με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο οι Μπακς νίκησαν 94-90 τους Μπουλς

Τρομερή εμφάνιση του Γιάννη με 30 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες κι 1 κλέψιμο στην πολύ μεγάλη νίκη των Μπακς με 94-90 επί των Μπουλς. Σκληρό ματς, υστέρησε σε ποιότητα, παρέπεμπε σε μονομαχία πλέι οφ.

Ο Μίντλετον (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και ο Πόρτις (12 πόντοι, 13 ριμπάουντ) συνεισέφεραν αρκετά, ο Χόλιντεϊ ήρθε πάλι ως έκτος παίκτης, ο Άλεν αποβλήθηκε στην τρίτη περίοδο για σκληρό φάουλ στον Καρούζο.

Στο 29-19 οι Μπακς, στο 28-16 οι Μπουλς, που δεν είχαν τους Μπολ, ΛαΒίν, ο ΝτεΡόζαν ήταν εντυπωσιακός (35 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), κατώτερος προηγούμενων εμφανίσεων ο Βούτσεβιτς (19 πόντοι,12 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Οι Μπακς κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα με το κλείσιμο της πρώτης περιόδου (24-20), όμως οι Μπουλς αντέδρασαν στη δεύτερη και στο 17′ πέρασαν μπροστά με 30-28.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει με διαφορές μεγαλύτερες των τεσσάρων πόντων, το ημίχρονο έληξε με 45-44 υπέρ των Μπακς.

Αμφίρροπο και το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αλλά οι Μπακς κατάφεραν να πάρουν διαφορά έξι πόντων (60-54, 4:45 πριν από το τέλος του δωδεκαλέπτου), άμεση η απάντηση των Μπουλς που ισοφάρισαν σε 60-60.

Μάχη πόντο με πόντο έκτοτε με το Σικάγο να προηγείται στο 36′ με βραχεία κεφαλή (68-69).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (74-74 στο 39′), ο Γιάννης με 5 δικούς του πόντους έκανε το 79-76.

3:34 πριν από τη λήξη οι Μπακς ξέφυγαν με 87-81 και με 90-83 στο 2:32, αλλά οι Μπουλς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και μείωσαν σε 92-88 στο 1:59, δύο βολές του ΝτεΡόζαν και 92-90.

Ο ίδιος αστόχησε σε τρίποντο στα 23 δευτερόλεπτα, δύο βολές του Μίντλετον και 94-90, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ μετά τα αλλεπάλληλα άστοχα σουτ των Μπουλς.