18.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Μάντσεστερ Σίτι – Παρί 2-1: Ανατροπή και πρώτη θέση για την Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-1 της Παρί Σεν Ζερμέν με ανατροπή χάρη στα γκολ των Στέρλιγνκ (63′) και Ζεσούς (76′) και κατέλαβε την κορυφή του ομίλου. Οι Παριζιάνοι που άνοιξαν το σκορ με τον Εμπαπέ στο 50′ προκρίθηκαν επίσης στην επόμενη φάση. Ανέβηκε στην 3η θέση η εντυπωσιακή Λειψία που νίκησε 5-0 εκτός έδρας την Κλαμπ Μπριζ.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η μεγάλη νικήτρια της τιτανομαχίας κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα με ανατροπή επικράτησε 2-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Champions League ως πρώτη. Στους “16” και οι Παριζιάνοι χάρη στο 5-0 της Λειψίας κόντρα στην Μπριζ.

Το σκορ άνοιξε ο Εμπαπέ στο 50ο λεπτό. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ έφερε το ματς στα ίσα στο 63ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή στο 76′.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι ήταν εκείνη που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Είχε την κατοχή και δημιουργούσε ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Κέιλορ Νάβας. Στο 33ο λεπτό είχε και μία μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Γκιουντογκάν να σταματάει στο δοκάρι.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Παρί σημειώθηκε στο 44ο λεπτό. Οι Παριζιάνοι έφυγαν γρήγορα στην κόντρα, ο Εμπαπέ έκανε το πλασέ, έγειρε αρκετά το σώμα του, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Παρά την εικόνα του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν θέση οδηγού στο παιχνίδι. Οι παίκτες της Παρί κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, ο Ερέρα έκανε το γύρισμα, ο Εμπαπέ από τα δεξιά πλάσαρε, με την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του Έντερσον για το 0-1.

Η Μάντσεστερ Σίτι φρόντισε να συνέλθει γρήγορα και δεν άργησε η στιγμή που έφτασε στην ισοφάριση. Έπειτα από μπαλιά του Ρόδρι και παρέμβαση του Ζεσούς, ο Στέρλινγκ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Η Μάντσεστερ Σίτι μπόρεσε να κάνει την ανατροπή στο 76ο λεπτό. Ο Μαχρέζ έψαξε τον Μπερνάρντο Σίλβα στην αριστερή πλευρά και εκείνος κατέβασε στον Γκαμπριέλ Ζεσούς, ο οποίος με πολύ ωραίο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Οι Πολίτες έκαναν την απαιτούμενη διαχείριση και πήραν τη νίκη με 2-1.