18.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπαρτσελόνα 2-1: Ανατροπή και πρόκριση για τους «16» του Europa League

Το 2-2 του πρώτου αγώνα άφηνε τα πάντα ανοιχτά σε ό,τι αφορά την πρόκριση στους «16» του Europa League, με τη Μπαρτσελόνα να προηγείται στο Όλντ Τράφορντ με πέναλτι του Λεβαντόφσκι και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να ισοφαρίζει με τον Φρεντ και να παίρνει τη νίκη με τον Άντονι, εξασφαλίζοντας έτσι το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης.

Η Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε ευκαιρία με τον Φερνάντες στο 3′, αλλά η Μπάρτσα ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει, στο 15′, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεβαντόφσκι μετά το τράβηγμα του Φερνάντες στον Μπάλντε. Έτσι, οι Καταλανοί πήγαν στα αποδυτήρια για ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα, αλλά στην επανάληψη όλα άλλαξαν.

Στο 47′, με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Φρεντ με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1 και το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν ανοιχτό σε όλα τα αποτελέσματα, για να έρθει τελικά η νίκη των Άγγλων με το σουτ του Άντονι από το ύψος της περιοχής. Έτσι, με το 0-1 να γίνεται 2-1 η ομάδα του Μάντσεστερ πήρε την πρόκριση, ενώ η Μπαρτσελόνα αποχαιρετά την Ευρώπη για φέτος.

Από εκεί και πέρα, στα άλλα παιχνίδια που άρχισαν στις 22:00, η Ρόμα με γκολ των Μπελότι και Ντιμπάλα νίκησε με 2-0 τη Σάλτσμπουργκ από την οποία είχε ηττηθεί με 1-0 στην Αυστρία και προκρίθηκε, ενώ στην επόμενη φάση πέρασε και η Ουνιόν Βερολίνου με το 3-1 επί του Άγιαξ στη ρεβάνς του 0-0 στο Άμστερνταμ.