10.8 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Λίβερπουλ – Ρεάλ Μαδρίτης 2-5: Ιστορική ανατροπή για την Βασίλισσα και πρόκριση για τους «8» του Champions League

Η Λίβερπουλ υποδέχθηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο παιχνίδι για τη φάση των «16» του Champions League και ήταν μπροστά με 2-0 στο 14ο λεπτό, αυτό που ακολούθησε όμως δεν μπορούσε να το φανταστεί κανείς, αφού οι Ισπανοί ισοφάρισαν πριν το τέλος του ημιχρόνου και το έκαναν 2-5 στο δεύτερο, πετυχαίνοντας ιστορικό θρίαμβο και κλείνοντας, εκτός κι αν συμβεί σειρά θαυμάτων στη ρεβάνς, θέση στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ιδανικό για τους Άγγλους, αφού άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με το εκπληκτικό τακουνάκι του Νούνιες (1-0). Ένα γκολ που έδωσε κι άλλη ώθηση στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, η οποία δεν άργησε να πετύχει και το δεύτερό της γκολ: Στο 14′ ο Κουρτουά έκανε τραγικό λάθος και ο Σαλάχ είπε «ευχαριστώ» γράφοντας εύκολα το 2-0 με το γκολ Νο44 στο Champions League, πράγμα που σημαίνει ότι ο καλύτερος Αφρικανός σκόρερ μαζί με τον Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Παρ’ όλα αυτά, οι Ισπανοί δεν πτοήθηκαν και αντέδρασαν άμεσα, μειώνοντας σε 2-1 στο 21′ με τρομερό τελείωμα του Βινίσιους εντός περιοχής, με την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι να στέκεται, έτσι, όρθια και να καταφέρνει να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο: Στο 36′ ο Άλισον… μιμήθηκε τον Κουρτουά και με τρομερή γκάφα προκάλεσε το 2-2 από την κόντρα στον Βινίσιους, με το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο να κλείνει ωραία για τους Μαδριλένους.

Ακόμη πιο όμορφα, όμως, άρχισε το δεύτερο, αφού στο 47′ ο Μόντριτς εκτέλεσε φάουλ και ο Μιλιτάο με κεφαλιά έκανε το 2-3! Η Ρεάλ είχε πετύχει, πλέον, την ανατροπή, είχε διαλύσει ψυχολογικά τη Λίβερπουλ και από εκεί και πέρα ανέλαβε να τη διαλύσει και στο σκορ: 2-4 στο 55′ με το πλασέ του Μπενζεμά που βρήκε και στον Γκόμες, 2-5 στο 67′ ξανά από τον Μπενζεμά στην αντεπίθεση και η ρεβάνς θα διεξαχθεί για τυπικούς λόγους αφού είναι (σχεδόν) αδύνατο να ανατραπεί αυτό το 2-5.