14.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός 0-1: Στους «16» του Europa Conference League οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ελ Κααμπί ήταν αυτός που είχε δώσει στον Ολυμπιακό τη νίκη με 1-0 επί της Φερεντσβάρος στο Καραϊσκάκη και αυτός ήταν που σκόραρε και στο 0-1 της Βουδαπέστης, σφραγίζοντας έτσι πανηγυρικά το εισιτήριο για τους «16» του Europa Conference League, με την κλήρωση να γίνεται την Παρασκευή (23/2).

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν το προβάδισμα μετά τη νίκη τους στον πρώτο αγώνα αλλά ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ είχε κάνει σαφές ότι η ομάδα του δεν θα πήγαινε στη Βουδαπέστη για να το υπερασπιστεί, δηλαδή για να αμυνθεί, αλλά για να ψάξει την πρόκριση με δεύτερη νίκη. Οι Πειραιώτες άφησαν στα πρώτα λεπτά, στα οποία έψαχναν τα πατήματά τους, την κατοχή της μπάλας στους Ούγγρους, οι οποίοι όμως δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί.

Έτσι, τα λεπτά περνούσαν χωρίς να γίνεται κάτι ιδιαίτερο, με τον Ολυμπιακό να ανεβαίνει μετά το πρώτο 20λεπτο, να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και παράλληλα και τον έλεγχο του παιχνιδιού, έχοντας καλή στιγμή στο 30′ με την άστοχη κεφαλιά του Ελ Κααμπί μετά τη σέντρα του Φορτούνη από δεξιά.

Με τους Όρτα και Τσικίνιο να αποτελούν στηρίγματα από δεξιά και αριστερά οι Ερυθρόλευκοι ήλεγχαν πλέον την κατάσταση και μέσα σε ένα λεπτό, στο 38′ και στο 39′, είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Φορτούνη και Ποντένσε για να ανοίξουν το σκορ αλλά και οι δύο, με κάποιο τρόπο, χάθηκαν. Μικρο το κακό, όμως, αφού το γκολ δεν άργησε να έρθει τελικά…

Στο 42′ η μπάλα πήγε στο απλωμένο χέρι του Βάργκα μετά την κεφαλιά του Ελ Κααμπί και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον φορ του Ολυμπιακού να αναλαμβάνει και την εκτέλεση και να γράφει το 0-1.

Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο ημίχρονο και από εκεί και πέρα μπορούσε να διαχειριστεί όπως ήθελε το δεύτερο, έχοντας πλέον μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση. Και αυτό έκανε. Με άψογη ανασταλτική συμπεριφορά οι Ερυθρόλευκοι δεν επέτρεπαν το παραμικρό στη Φερεντσβάρος, η οποία ήθελε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της πρόκρισης αλλά δεν ήξερε πώς να το κάνει.

Το παιχνίδι, επομένως, κυλούσε ιδανικά για τους Πειραιώτες που ήλεγχαν πλήρως την κατάσταση και στο 83′ θα μπορούσαν να βάλουν και δεύτερο γκολ με το διαγώνιο σουτ του Γιόβετιτς αλλά ο Ντίμπους βρήκε όσο έπρεπε τη μπάλα για να μην καταλήξει αυτή στα δίχτυα.

Με δεύτερη νίκη, λοιπόν, ο Ολυμπιακός σφράγισε το εισιτήριο για τους «16» του Europa Conference League και περιμένει την κλήρωση της Παρασκευής (23/2), με τους υποψήφιους αντιπάλους να είναι ήδη γνωστοί.

Φερεντσβάρος (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Ντίμπους, Γουίνγκο (46′ Μακρέκις), Σισέ, Μαέ, Τσίβιτς (67′ Ραμίρες), Ζακάριασεν (67′ Μπεν Ρομντάν), Αμπού Φανί, Μαϊγκά, Μαρκίνιος (86′ Κατόνα), Μπ. Βάργκα, Κόντρο (46′ Πέσιτς).

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Τσικίνιο (90′ Καρβάλιο), Έσε, Όρτα (74′ Ιμπόρα), Ποντένσε, Φορτούνης (74′ Μασούρας), Ελ Κααμπί (79′ Γιόβετιτς).