16.2 C
Arta
Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 71-72: Ο Σλούκας στέλνει τους Ερυθρόλευκους μια νίκη μακριά από το Final 4

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στην Κωνσταντινούπολη αλλά ο Σλούκας με τεράστιο τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο τού έδωσε τη νίκη με 72-71 επί της Φενέρμπαχτσε, «έσβησε» την ήττα στο ΣΕΦ και πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πρέπει να επικρατήσει ακόμη μία φορά των Τούρκων για να προκριθεί στο Final 4 της Euroleague.

Με φόρα από τη νίκη της στο Φάληρο και με τον Ντόρσεϊ να ξεκινάει ζεστός τον αγώνα, η Φενέρ προηγήθηκε με 11-5 στο 5′ και γενικά εκμεταλλευόταν συνεχώς τα λάθη των Πειραιωτών στην άμυνα, με αποτέλεσμα να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου (21-15).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, μάλιστα, ανέβασε τη διαφορά και στο +11 (26-15) με το ξεκίνημα της δεύτερης, για να αναλάβει στη συνέχεια ο Σλούκας που σκόραρε και δημιουργούσε. Έτσι, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 10-0 και προσπέρασε (27-29) στο 17′, με τον Έλληνα άσο να είναι ασταμάτητος και να στέλνει την ομάδα στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (35-38).

Οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ καλοί στη δεύτερη περίοδο αλλά αυτό δεν ισχύει και για την τρίτη, στην οποία ο Καλάθης άρχισε δυναμικά και οδήγησε τους Τούρκους στο +5 (45-40) στο 26′. Το πρόβλημα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, βασικά, ήταν το σκοράρισμα αφού στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχε μόνο… 7 πόντους, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάνε και στο +8 (49-41) και τελικά να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +6 (51-45).

Η Φενέρ ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ αλλά σταθερός ήταν και ο Σλούκας που διατηρούσε κοντά τον Ολυμπιακό, είτε σκοράροντας είτε μοιράζοντας ασίστ. Με δύο τέτοιες, άλλωστε, οι Μπλακ και Βεζένκοβ έβαλαν ξανά μπροστά τους Πειραιώτες (60-61) στο 37′, με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι. Ένα ντέρμπι στο οποίο έσπασαν καρδιές στο τελευταίο λεπτό…

Στα 48 δευτερόλεπτα ο Βεζένκοβ με τρίποντο ισοφάρισε 69-69, αλλά στη συνέχεια το λάθος του Γουόκαπ έδωσε την ευκαιρία στον Γκούντουριτς να κάνει το 71-69 και ενώ απέμεναν 3,5 δευτερόλεπτα.

Χρόνος αρκετός, όπως αποδείχθηκε, για να βάλει το… σουτ της (μέχρι τώρα) σεζόν για τον Ολυμπιακό ο Σλούκας, ο οποίος με τρίποντο έγραψε το 71-72 και έφερε την ομάδα του μια νίκη μακριά από την πρόκριση στο Final 4!