14.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Europa League: Ολυμπιακός – Αντβερπ 2-1

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 της Αντβέρπ για την πρώτη αγωνιστική του Europa League, χάρη στα γκολ των Ελ Αραμπί στο 52ο λεπτό και Ρέαμπτσουκ στο 87′. Ισοφάρισαν προσωρινά με τον Σαμάτα οι Βέλγοι στο 75′.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας του και επικράτησε της Αντβέρπ με 2-1, στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa League. Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ με τον Ελ Αραμπί στο 52′ της αναμέτρησης, είδαν τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 75ο λεπτό, αλλά δεν πτοήθηκαν.

Ο Πέδρο Μαρτίνς φόρτωσε την επίθεσή του με σκοπό να λύσει τον γόρδιο βελγικό δεσμό, είδε όμως έναν αμυντικό να καθορίζει το αποτέλεσμα. Ο Ρέαμπτσουκ με πανέμορφη ενέργεια και άψογο τελείωμα βρήκε δίχτυα στο 87′ και υπέγραψε τον “άσο” των ερυθρολεύκων στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”.