14.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Euroleague: Στην κορυφή έμειναν οι Ερυθρόλευκοι – Νίκησαν 76-70 την ΕΦΕΣ

Τη 16η νίκη του σε 23 αγωνιστικές στη φετινή Euroleague πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος υποδέχθηκε την Αναντολού Εφές και επικράτησε με 76-70, πράγμα που σημαίνει ότι είναι πάντα μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή της κατάταξης και δείχνει αποφασισμένος να συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-2 στο πρώτο δίλεπτο, έχοντας εξαιρετικά συμπεριφορά στην άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ, ενώ ο Φαλ έκανε ό,τι ήθελε κάτω από το καλάθι. Έτσι, στο 7′ η διαφορά πήγε και στο +12 (18-6), με τους Πειραιώτες να κλείνουν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα εννιά πόντων (22-13).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης, όμως, η απόδοση δεν ήταν το ίδιο καλή και κάποια συνεχόμενα λάθη που έγιναν έδωσαν τη δυνατότητα στους Τούρκους να πλησιάσουν στο -6 (26-20) στο 14′, πριν αναλάβει δράση ο Λούντζης και τους στείλει στο +9 (31-22). Ο συγκεκριμένος παίκτης ήταν ένας από τους μεγάλους πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού στη βραδιά, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να είναι στο 41-31.

Οι Πειραιώτες είχαν, πλέον, σαν «στοίχημα» το να μπουν το ίδιο σοβαροί και στην τρίτη περίοδο και το κατάφεραν, όπως δείχνει και το γεγονός ότι το σκορ ήταν 54-39 στο 25′, με τη διαφορά να μεγαλώνει κι άλλο στη συνέχεια (59-43 στο 27′), πριν έρθει το τελευταίο τρίλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου… Διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός έκανε λάθη και έδωσε έτσι την ευκαιρία στην Εφές να πλησιάσει στο -7 (59-52) στο 30′.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως, ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη έστειλε την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +10 (62-52), πριν ακολουθήσει σερί 6-0 των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μείωσαν σε 62-58. Το παιχνίδι, δηλαδή, έγινε ντέρμπι, αλλά οι Λούντζης, Βεζένκοβ και Λαρεντζάκης βγήκαν μπροστά και έκαναν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό που ξέφυγε με 70-61 στο 35′ και κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, επικρατώντας τελικά με 76-70.