14.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ελλάδα – Ιταλία 7-6: Μεγάλη επιτυχία για την Εθνική ομάδα, χάλκινο μετάλλιο και πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών έκανε αυτό που έπρεπε στον μικρό τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, νίκησε την Ιταλία με 7-6, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο και παράλληλα εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 που θα γίνουν στο Παρίσι.

Ένα γκολ της Νίνου στον παραπάνω και ένα της Μαργαρίτας Πλευρίτου, που βρέθηκε αμαρκάριστη στα 2μ., έδωσαν προβάδισμα 2-0 στην Εθνική, πριν πετύχουν οι Ιταλίδες το πρώτο τους γκολ με την Πικότσι σε παίκτρια παραπάνω.

Οι διεθνείς έχασαν δύο επιθέσεις με αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά ένα γυριστό της Ασημάκη από τα… παλιά διαμόρφωσε το 3-1 της πρώτης περιόδου και η Ξενάκη ανέβασε ακόμη περισσότερο το δείκτη του σκορ στο ξεκίνημα του δεύτερο οκταλέπτου.

Η ελληνική άμυνα παρέμενε απροσπέλαστη, αλλά επιθετικά οι πολίστριες της Αλεξίας Καμμένου δεν συνέχισαν στο ίδιο επίπεδο, έχασαν τρεις ευκαιρίες με παίκτρια παραπάνω και το 4-1 παρέμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Με την αφλογιστία της Εθνικής να συνεχίζεται, η Ιταλία βρήκε ένα γκολ με την Μπιανκόνι, αλλά έχασε διαδοχικές ευκαιρίες να πλησιάσει σε απόσταση «αναπνοής» και να «γυρίσει» του ματς.

Μετά από 14 άγονα λεπτά, η Ασημάκη πέτυχε επιτέλους ένα γκολ (πανομοιότυπο με εκείνο του πρώτου οκταλέπτου) στα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου και αποκατέστησε τη διαφορά των τριών τερμάτων (5-2).

Η Ιταλία, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Μέσα σε 2,5 λεπτά, οι παίκτριες του Κάρλο Σίλιπο πέτυχαν τέσσερα γκολ και ισοφάρισαν 6-6 με πέναλτι της Αβένιο, 4 λεπτά πριν τη λήξη.

Στο πιο κρίσιμο σημείο, η Νικόλ Ελευθεριάδου πέτυχε ένα απίστευτα δύσκολο γκολ, με απευθείας φάουλ από τα 6μ. στην εκπνοή σχεδόν του χρόνου επίθεσης, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα.

Οι διεθνείς έβγαλαν κρίσιμες άμυνες, έχασαν άλλη μία επίθεση με παίκτρια παραπάνω και η Μαργαρίτα Πλευρίτου χρεώθηκε με την τρίτη της ποινή, 51΄΄ πριν τη λήξη.

Ο Σίλιπο πήρε τάιμ-άουτ, αλλά οι διεθνείς έκλεισαν την Μπιανκόνι, η Πικότσι πήρε το σουτ και η Σταματοπούλου έκανε την απόκρουση του αγώνα, στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ.

Οι Ιταλίδες προσπάθησαν ξανά να περάσουν τη μπάλα στα 2μ., αλλά εκεί έγινε το κλέψιμο και οι Ελληνίδες παίκτριες ροκάνισαν τα τελευταία δευτερόλεπτα, μέχρι την κόρνα της λήξης και τους πανηγυρισμούς τόσο για το χάλκινο μετάλλιο όσο και για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 1-0, 1-1, 2-4

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθ. Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Μαργ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Ασημάκη 2, Πάτρα, Νίνου 1, Β. Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Ελληνιάδη, Σταματοπούλου.

Ιταλία (Κάρλο Σίλιπο): Κοντορέλι, Ταμπάνι, Γκαλάρντι 1, Αβένιο 1, Τζουστίνι, Μπετίνι, Πικότσι 1, Μπιανκόνι 2, Παλμιέρι, Γκαντ, Τσέργκολ, Βιακάβα 1, Μπαντσέλι.