10.8 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Άρης – Παναθηναϊκός 0-1: Σημαντική νίκη για το τριφύλλι – Έμεινε στην κορυφή μαζί με την ΑΕΚ

Τρεις μέρες μετά τη γκέλα με τον Βόλο στο Λεωφόρο και με την πίεση να αυξάνει μετά τη νίκη της ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και με γκολ του Σπόραρ, ο οποίος εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι κόντρα στους Θεσσαλούς, νίκησε τον Άρη με 1-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, στους 66 βαθμούς, μαζί με την Ένωση.

Οι δύο ομάδες επιδίωξαν να δώσουν γρήγορο ρυθμό στα πρώτα λεπτά και όντως το κατάφεραν, αλλά η συνέχεια δεν ήταν καλή… Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή τους αλλά δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί, ενώ οι φιλοξενούμενοι όταν πρέσαραν σωστά έκλεψαν κάποιες μπάλες αλλά αυτό δεν οδήγησε κάπου.

Οι κίτρινοι είχαν κάποιες τελικές προσπάθειες αλλά όχι κάποια ευκαιρία, ενώ οι πράσινοι είχαν… νεύρα για τη φάση του 26ου λεπτού, όταν ζήτησαν κόκκινη στον Οντουμπάτζο που είδε κίτρινη για φάουλ στον Κλεϊνχέισλερ. Βασικά, για να γίνει κατανοητό το… θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, αρκεί να αναφερθεί το γεγονός ότι η μοναδική καλή φάση ήρθε στο 40′ με το σουτ του Πάλμα που έφυγε λίγο άουτ μετά το γύρισμα του Καμαρά.

Στο β’ μέρος, πάντως, οι πράσινοι ήταν αυτοί που έδειχναν πιο κινητικοί ή τουλάχιστον βελτιωμένοι σε σχέση με το πρώτο. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνποβιτς, ο οποίος δεν άργησε να βάλει στο ματς τούς Σπόραρ και Μαντσίνι, είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 63′ με τον Σλοβένο που… κατάφερε να αστοχήσει από κοντά και τελικά σκόραρε λίγα λεπτά μετά: Στο 69′ ο Τσέριν εκτέλεσε κόρνερ, ο Σάρλια έκανε κεφαλιά και ο Σπόραρ με νέα κεφαλιά έκανε το 0-1.

Δύο λεπτά μετά ο Κουρμπέλης θα μπορούσε να κάνει και το 0-2 αλλά σούταρε αδύναμα και από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση, δεν απειλήθηκε ποτέ και είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 89′ με τον Μαντσίνι για το δεύτερο γκολ.

Δεν το έβαλε αλλά αυτό δεν ενοχλεί κανέναν στους πράσινους αφού η νίκη ήρθε, ενώ ο Άρης έχασε το ματς αλλά και τον Καμαρά με αποβολή στο 93′ για χτύπημα στον Ρούμπεν Πέρεθ εκτός φάσης.