10.8 C
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 2-2: Ισόπαλο το Αθηναϊκό ντέρμπι με τους πράσινους να παραμένουν στην κορυφή

Σε ένα πολύ όμορφο ντέρμπι που κρίθηκε στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία μετά το χέρι του Ζέκα, η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός έμειναν στο 2-2 για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Super League, πράγμα που σημαίνει ότι οι Πράσινοι είναι στην κορυφή με 41 βαθμούς και συγκάτοικο τον ΠΑΟΚ ενώ οι Κιτρινόμαυροι ακολουθούν με 39.

Το ξεκίνημα του ντέρμπι ήταν νευρικό, υπό την έννοια πως έγιναν αρκετά φάουλ και από τις δύο πλευρές, με τους Τσούμπερ και Μπερνάρ να έχουν τα πρώτα σουτ για Κιτρινόμαυρους και Πράσινους αντίστοιχα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Παρ’ όλα αυτά, όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια, τα γκολ δεν θα αργούσαν να έρθουν…

Στο 24′ ο Σιμάνσκι έγινε… Πίρλο και με πολύ ωραία βαθιά μπαλιά έβγαλε τετ α τετ τον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος είναι σε εξαιρετική κατάσταση και το απέδειξε σκοράροντας και πάλι, αφού πλάσαρε όπως έπρεπε τον Λοντίγκιν για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν πτοήθηκαν και το απέδειξαν με τη γρήγορη ισοφάρισή τους.

Στο 31′ ο Μπερνάρ εκτέλεσε φάουλ, ο Σιντιμπέ δεν απομάκρυνε, ο Χουάνκαρ σέντραρε από αριστερά και ο Γεντβάι με κεφαλιά άφησε άγαλμα τον Στάνκοβιτς γράφοντας το 1-1. Γκολ που έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του Φατίχ Τερίμ που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας δύο καλές στιγμές με τον Βέρμπιτς, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει στόχο με κεφαλιά στο 39′ και με προβολή στο 41′.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, πάντως, ήταν η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα αυτή που έδειχνε πιο δραστήρια και είχε στο 48′ ένα καλό σουτ του Σιμάνσκι που έφυγε άουτ, για να ακολουθήσει στο επόμενο λεπτό το άστοχο τελείωμα του Άμραμπατ εντός περιοχής. Όπως και να έχει, η ΑΕΚ έδειχνε περισσότερη διάθεση να ψάξει το δεύτερο γκολ και πίστεψε ότι το πέτυχε στο 58′ με τον Λιβάι Γκαρσία σε νέο τετ α τετ αλλά το VAR έδειξε ότι στην αρχή της φάσης ο Σιμάνσκι είχε κάνει φάουλ στον Μπερνάρ και το γκολ ακυρώθηκε.

Το σκορ, επομένως, παρέμεινε 1-1 και στα επόμενα λεπτά ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να βγει μπροστά και να ψάξει το δεύτερο γκολ. Δεν το πέτυχε στο 63′ αφού ο Ιωαννίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία με προβολή μετά το γύρισμα του Μαντσίνι, το πέτυχε στο 66′ όμως με τον Αράο από κοντά μετά το φάουλ του Μπερνάρ και την κεφαλιά του Κώτσιρα (1-2).

Οι Πράσινοι είχαν, πλέον, το προβάδισμα και την ψυχολογία με τους Κιτρινόμαυρους, από την άλλη πλευρά, να βγαίνουν μπροστά για την ισοφάριση, να προσπαθούν να πιέσουν και τελικά να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις χάρη και στον… Ζέκα, ο οποίος είχε απλωμένο το χέρι σε σουτ του Λιβάι Γκαρσία. Πέναλτι, επομένως, για τον δικέφαλο αετό, με τον επιθετικό από το Τρινιντάντ & Τομπάγκο να εκτελεί στο 96′ και να γράφει το 2-2.

Αυτό που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα δηλαδή, αφού στο 99′ οι Λοντίγκιν και Βαγιαννίδης είπαν «όχι» στους Μάνταλο και Αραούχο που πήγαν να κάνουν την ανατροπή.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Κάλενς, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (79′ Γιόνσον), Πινέδα (62′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (62′ Αραούχο), Άμραμπατ (79′ Ελίασον), Τσούμπερ (79′ Πισάρο), Λιβάι Γκαρσία.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Χουάνκαρ (78′ Μλαντένοβιτς), Αράο, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Κώτσιρας, Βιλένα, Μπερνάρντ (78′ Ζέκα), Βέρμπιτς (75′ Λημνιός), Μαντσίνι (75′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης (86′ Σπόραρ).