15.8 C
Arta
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Ξανά στην Πόλη για να σηκώσει το 4ο ο Ολυμπιακός

Με μία εμφάνιση αντάξια της ιστορίας του ο Ολυμπιακός νίκησε το άγχος και την Αναντολού Εφές (87-78) και πήρε την πρόκριση στο Final 4 της Κωνσταντινούπολης. Οι «ερυθρόλευκοι» μπροστά σε περισσότερους από 12.000 αλαλάζοντες οπαδούς τους, είχε όπλο την άμυνά του και τις προσωπικότητες των παικτών οι οποίοι τον καθοδήγησαν σε όλη τη διάρκεια της σεζόν μέχρι τώρα. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ καλά, κόντραραν στα ίσα τον Ολυμπιακό, αλλά στο τέλος υπέκυψαν στα ορέξεις των παιδιών του με τα ερυθρόλευκα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε όπως έπρεπε, ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ασταμάτητος (8π., 1ασ.) και οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 12-5 (4’). Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα τέσσερα ματς της σειράς δεν ήταν εύστοχοι πίσω από τα 6.75, ωστόσο με τρία τρίποντα πολύ νωρίς κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ (20-17, 9’). Ο Τέιλορ Χάνεϊκατ μαζί με τον Τόμας Ερτέλ άλλαξαν το ρυθμό του παιχνιδιού και στα λίγα λεπτά που ξεκουράζονταν οι Σπανούλης και Πρίντεζης, η Αναντολού Εφές προηγήθηκε με 25-26 (12’). Στο αμέσως επόμενο διάστημα το άγχος και η νευρικότητα πρωταγωνίστησαν κάτι το οποίο συνέφερε της Εφές η οποία δεν ήθελε να αφήσει τους Πειραιώτες να βρουν ρυθμό (32-35, 17’). Ο Ολυμπιακός συνάντησε αρκετές δυσκολίες στην επιθετική του παραγωγή ενώ στην άλλη πλευρά το ένστικτο των Μπράουν και Χάνεϊκατ λειτουργούσε (37-41, 20’).

γκριν

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησαν με απίστευτο πάθος στα αμυντικά τους καθήκοντα, τα οποία διευκόλυναν τα πράγματα στην επίθεση και με κλέψιμο και κάρφωμα του Κώστα Παπανικολάου ο Ολυμπιακός με 9-0 σερί προηγήθηκε με 46-41 (24’). Ο Γάλλος point guard με το ταλέντο του στην επίθεση ανακάτεψε και πάλι την άμυνα των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να μη χάσει την επαφή της με το σκορ (48-47, 26’). Ο κόσμος έσπρωχνε τους παίκτες του Ολυμπιακού, αλλά χρειαζόταν ένα ξέσπασμα. Στο πρώτο (54-47) η Εφές αντέδρασε γρήγορα (54-53). Στο δεύτερο χάρη σε 2/2 τρίποντα του Ιωάννη Παπαπέτρου  τα πράγματα πήγαν κάπως καλύτερα (62-53, 30’).

ολυμπιακός

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός φρόντισε μέσω κυρίως της καλής του άμυνας και το θράσος του Παπαπέτρου βρέθηκε στο +8 (70-62, 33’). Παρά τον οίστρο του Μπράντον Πολ από τη γραμμή των τριών πόντων, οι Πειραιώτες έβρισκαν τρόπο να σκοράρουν και ο Έρικ Γκριν με τρίποντο τους έβαλε σε θέση ισχύος (76-67, 35’). Οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς δεν τα παράτησαν ούτε τότε και με υπομονή στην επίθεσή τους κατάφεραν να μειώσουν σε 78-74 (37’). Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες έδειξαν την προσωπικότητά τους και μετά από δύο εύστοχες βολές του Σπανούλη, ήρθς το τρίποντο του Πρίντεζη για το 83-74 ξεκινώντας το πάρτι στο ΣΕΦ.