14.8 C
Arta
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Νέα ήττα της Εθνικής με 78-72 από την Σλοβενία

Η Εθνική πέταξε την άθλια εικόνα που είχε με τη Γαλλία και εμφανίστηκε σαν ομάδα απέναντι στη Σλοβενία. Πέταξε όμως και την ευκαιρία για νίκη (78-72) και πλέον κινδυνεύει με άμεσο αποκλεισμό από τον όμιλο!

Το «θρίλερ» δεν είχε… αίσιο τέλος για την ελληνική ομάδα: όπως συνέβη στο ματς με τη Γαλλία, έτσι κι απέναντι στην Σλοβενία, η βελτιωμένη Εθνική ομάδα δεν τα κατάφερε, ηττήθηκε από την ομάδα του Κοκόσκοφ που έκανε το 3Χ3 και κυριαρχεί στον Α’ όμιλο και στο ματς της Τρίτης με την Φινλανδία (5/9, 20:00) πρέπει να τα δώσει όλα!

Για δεύτερο σερί παιχνίδι, η Εθνική μας μπήκε χωρίς συγκέντρωση στο παρκέ και παρουσίασε πρόβλημα στην άμυνα στo pick n’ roll. Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν γρήγορα με 8-2, ενώ ο Ντόντσιτς ήταν «καυτός» εξαρχής και βοήθησε την ομάδα του να…  εκτοξεύσει τη διαφορά (23-13, στο 10′), τη στιγμή που οι Έλληνες διεθνείς δυσκολεύονταν και στο επιθετικό κομμάτι.

Με καλάθι του Παππά, η Εθνική μείωσε σε 26-21, ενώ λίγο αργότερα ο διεθνής γκαρντ σκόραρε ξανά για το -4 (30-26, στο 17′). Η απόδοση των παικτών του Κώστα Μίσσα ήταν εμφανώς ανεβασμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο και, παρά τα συνεχόμενα άστοχα τρίποντα (1/9 3π.), οι συνεργασίας Σλούκα-Παπαγιάννη επέτρεψαν στην Ελλάδα να μένει κοντά (35-30) μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Το καλό ξεκίνημα της «γαλανόλευκης» στο δεύτερο ημίχρονο τής επέτρεψε να περάσει μπροστά με καλάθι του Παπαγιάννη και να φτάσει στο +4 με τρίποντο του Σλούκα (35-39, στο 24′). Η άμυνα βελτιώθηκε αισθητά και οι Σλοβένοι έμειναν χωρίς πόντο στα τέσσερα πρώτα λεπτά. Ο «Σλου» είχε την… μπαγκέτα στα χέρια του κι «έγραψε» το 38-45, αλλά ο Πρέπελιτς βγήκε μπροστά με δύο τρίποντα (46-48, στο 27′). Οι συνεχόμενες καλές άμυνες οδήγησαν στο +8 (48-56, στο 29′) και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 52-58.

Ο Ντράγκιτς μπήκε «γκαζωμένος» στην τέταρτη περίοδο και μείωσε σε 57-60, ενώ ο Πρέπελιτς σκόραρε για το 60-62, 5:45 πριν από το τέλος. Το ματς ήταν ντέρμπι με τον εξαιρετικό Ντόντσιτς να ισοφαρίζει και να δίνει ασίστ στον Μούριτς για το 69-66. Οι Έλληνες διεθνείς έκαναν άσχημες επιλογές στην επίθεση, ενώ ο Σλούκας μείωσε σε 71-70 από τη γραμμή των βολών. Ο Ντράγκιτς «απάντησε» με δύο βολές κι ένα πολύ δύσκολο καλάθι για το 75-70. Ο Σλούκας σκόραρε (75-72, 16.8″ πριν από το τέλος), αλλά ακολούθησε μία εύστοχη βολή του Πρέπελιτς. Ο Καλάθης αστόχησε σε δύο τρίποντα και το ματς έληξε με 78-72.