9.8 C
Arta
Κυριακή, 21 Απριλίου, 2024

Super League, Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-2: Μεγάλη νίκη για τον Δικέφαλο μέσα στο Καραϊσκάκη

Κόντρα σε όλους και σε όλα. Γιατί αυτό είναι το DNA του ΠΑΟΚ! Πήγε στο Καραϊσκάκη και με μαεστρική τακτική του Λουτσέσκου τελείωσε τον Ολυμπιακό με 2-1 παρότι ο Τρειμάνις και το VAR τα έβλεπαν όλα κόκκινα. Ζωντανός ο Δικέφαλος, στο -10 το έκτρωμα που έφτιαξαν στον Πειραιά.

Τι κι αν είχε να νικήσει μακριά από την Τούμπα 7 μήνες; Τι κι αν είχε μείνει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα από τις 12 Σεπτέμβρη; Στο Καραϊσκάκη είναι… διαφορετικά για τον ΠΑΟΚ που πήρε ένα παλικαρίσιο «διπλό» (1-2) στο Φάληρο για την 8η αγωνιστική της Super League και ξαναμπήκε φουριόζος στη μάχη του τίτλου!

Το «τρίποντο» στο ντέρμπι ήταν μονόδρομος και για τις δύο ομάδες, ωστόσο αυτή που το πήρε ήταν και αυτή που το άξιζε βάσει απόδοσης και αποτελεσματικότητας σε άμυνα και επίθεση. Ένα αυτογκόλ του Παπασταθόπουλου στο 8‘ έβαλε τον Δικέφαλο μπροστά, ο Χάμες ισοφάρισε στο 37′ για τους Πειραιώτες, με τον Νάρεϊ στο 56′ να πετυχαίνει τη… γκολάρα νίκης. Καθαρό πέναλτι για τον ΠΑΟΚ στο 61′ που αρχικά δόθηκε από τον Λετονό διαιτητή, αλλά άλλαξε απόφαση μετά την παρέμβαση του VAR και το δικό του on-field review.

Δυναμικό ξεκίνημα και 0-1

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που έκανε το πιο δυνατό ξεκίνημα. Ο Δικέφαλος του Βορρά είχε καλύτερη πίεση στη μπάλα, καλύτερη κυκλοφορία και παιχνίδι από τις πτέρυγες, φτάνοντας στην αντίπαλη περιοχή σε 2-3 περιπτώσεις. Σε μια από αυτές, ευτύχησε να πάρει και κεφάλι στο σκορ στο 8′, μετά από μια εκτέλεση κόρνερ και αυτογκόλ του Παπασταθόπουλου σε προσπάθειά του να διώξει με το κεφάλι. Νωρίτερα, οι φιλοξενούμενοι είχαν προειδοποιήσει δις, με δύο καλά σουτ από Ελ Καντουρί (1′) και Λύρατζη (2′).

Αντίθετα, το μπάσιμο του Ολυμπιακού ήταν σχεδόν ληθαργικό για εντός έδρας ντέρμπι. Αρκετά λάθη και πουλήματα της μπάλας από την ομάδα του Μίτσελ που ωστόσο μετά το τέταρτο άρχισε να συνέρχεται και να κρατά πιο σωστά την κατοχή, αρχίζοντας να ψάχνει με υπομονή κάτι καλό επιθετικά ώστε να ισοφαρίσει.

Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ γινόταν ολοένα πιο παθητικός όσο κυλούσαν τα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, με δέκα παίκτες πίσω από τη μπάλα σταθερά και τον Ολιβέιρα να… περιμένει κάποια βαθιά μπαλιά. Η πρώτη φάση για τους Πειραιώτες ήταν μια κεφαλιά άουτ του Παπασταθόπουλου στο 18′ ενώ στο 23′ μετά από λάθος του ΠΑΟΚ στα χαφ, ένα σουτ του Γκάρι από διαγώνια θέση κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Άστοχη ήταν και η νέα κεφαλιά του Σωκράτη μετά την εκτέλεση αυτού.

«Έκατσε» ο ΠΑΟΚ, ισοφάρισε ο Χάμες

Από το 25′-30′ και μετά πλέον, η μπάλα ήταν σταθερά γύρω από την περιοχή των φιλοξενούμενων. Ο Ολυμπιακός πίεζε έντονα παρά το γεγονός πως δεν είχε πολλές τελικές και φαινόταν πως αργά ή γρήγορα θα έβρισκε τη μία στιγμή του. Αυτή δεν ήρθε στο 34′ όταν μετά από γέμισμα του Χουάνγκ και λάθος έξοδο του Κοτάρσκι, η μπάλα στρώθηκε στον Ρέαμπτσιουκ ο οποίος όμως σούταρε πάνω στον Ίνγκασον που είχε προλάβει να κλείσει σωστά την εστία της ομάδας του. Τρία λεπτά μετά όμως, ο Μολδαβός έγινε αποτελεσματικός δημιουργώντας την ισοφάριση.

Ήταν η φάση του 37′ όταν ο Ολυμπιακός και πάλι κυκλοφόρησε τη μπάλα. Αυτή έφτασε αριστερά στον Ρέαμπτσιουκ που έβγαλε μια έξοχη σέντρα με τη μία και ο Χάμες που νίκησε κατά κράτος στον αέρα τον Τσαούση, έκανε το 1-1 με καρφωτή κεφαλιά. Ως το φινάλε του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη δύο καλές στιγμές. Στο 41′ όταν ο Κοτάρσκι απέκρουσε δύσκολα σουτ του Χάμες και στη συνέχεια ο Μπακαμπού σούταρε άουτ. Έπειτα, ένα λεπτό αργότερα όταν και πάλι ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ πρόλαβε οριακά το γύρισμα του Γκάρι που είχε μπει μόνος από δεξιά στην περιοχή και σημάδευε τον Μπακαμπού.

«Αφεντικό» και πάλι ο Δικέφαλος

Όλα τα παραπάνω άλλαξαν πλήρως και πάλι γρήγορα, με την έναρξη της επανάληψης. Ο ΠΑΟΚ μπήκε και πάλι φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο με καλή πίεση στα χαφ και κέρδισε αρκετά μέτρα στο γήπεδο. Πρώτη φάση του δεύτερου μέρους ήταν ένα άστοχο σουτ του Χουάνγκ για τον Ολυμπιακό, όμως ο Δικέφαλος πήρε και πάλι σχετικά γρήγορα το προβάδισμα. Στο 56′ ο Λύρατζης πλαγιοκόπησε από τα δεξιά, είδε τον Νάρεϊ που ήταν αμαρκάριστος στην περιοχή και με τρομερό βολέ δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Τζολάκη για το 1-2!

Στη φάση αυτή, ο Ολυμπιακός απάντησε με την κλασική ευκαιρία του 58′ όταν ο Χάμες έβγαλε τετ-α-τετ τον Γκάρι ο οποίος όμως προ του Κοτάρσκι άνοιξε τη μπάλα στο πλάι και τελικά σούταρε άστοχα με το αριστερό από δύσκολη θέση. Το ματς πλέον είχε αρχίσει να «ανοίγει», κάτι λογικό με τον Ολυμπιακό και πάλι να κυνηγά το σκορ και τον ΠΑΟΚ να βρίσκει αρκετούς χώρους. Στο 61′, υπήρξε για τον ΠΑΟΚ μια φάση που σίγουρα θα συζητηθεί πολύ. Σε ένα γέμισμα στην περιοχή προς τον Ολιβέιρα, ο επιθετικός του ΠΑΟΚ γκρεμίστηκε… εις διπλούν από Μπα και Τζολάκη, με τον Λετονό ρέφερι να δείχνει πέναλτι. Ωστόσο, μετά τον έλεγχο του VAR και το δικό του on-field review, πήρε πίσω την αρχική του υπόδειξη και έδειξε «παίζετε».

Για αρκετά λεπτά στη συνέχεια δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, με τους δυο προπονητές να κάνουν και αλλαγές. Επόμενη φάση ήταν αυτή του 74′ για τους «ερυθρόλευκους», με μια κεφαλιά άουτ του Σωκράτη από κόρνερ του Βαλμπουενά. Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 78′, ο Ολυμπιακός είχε μια ακόμη μεγάλη αυτή τη φορά ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Χουάνγκ έκανε ατομική προσπάθεια, έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Μπακαμπού από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ με το κεφάλι.

Ελάχιστα πράγματα άλλαξαν ως το φινάλε, με τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμα και τους γηπεδούχους να έχουν μια τελευταία, απίθανη ευκαιρία στο 88′. Μετά από φάση διαρκείας, ο Ελ Αραμπί από τα δύο μέτρα και τον Κοτάρσκι εξουδετερωμένο σημάδεψε αντίπαλο.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Δικέφαλο να πανηγυρίζει μια τεράστια από κάθε άποψη νίκη και τον Ολυμπιακό να παραμένει… τραγικός, πολύ πίσω πια στη μάχη του τίτλου και σε μια από τις χειρότερες περιόδους της Ιστορίας του. Έντονη γιούχα και πάλι από όλο το Καραϊσκάκη!