9.8 C
Κυριακή, 21 Απριλίου, 2024

Super League 1: Εξαιρετικός Βόλος νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό

Ο Βόλος κέρδισε μάλλον απρόσμενα με 3-1 τον Παναθηναϊκό, στο Πανθσεσαλικό στάδιο, στο μοναδικό ματς που διεξήχθη σήμερα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League.

Οι «πράσινοι» αποδείχτηκαν ιδανικοί αυτόχειρες, αφού είχαν δοκάρι με τον Παλάσιος στο 8’ και αρκετές καλές φάσεις για να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο αλλά χωρίς να το καταφέρουν.

Αντιθέτως, η ομάδα της Μαγνησίας προηγήθηκε κόντρα στην ροή του αγώνα στο 34’ με τον Φαν Φέερτ να παίρνει το δώρο του Κώτσιρα, ενώ δέκα λεπτά ο διαιτητής Χίνγκερ απέβαλλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Σάντσες.

Η τουλάχιστον αυστηρή αυτή απόφαση άλλαξε τα δεδομένα στην επανάληψη, με τον Βόλο να έχει και αυτός δοκάρι σε κεφαλιά του Τσοκάνη στο 72ο λεπτό αλλά να βρίσκει και δεύτερο γκολ, στο 76’, από τον «καυτό» Φαν Φέερτ που έφτασε τα 10 τέρματα στο πρωτάθλημα όντας πρώτος σκόρερ του!

Ο Παναθηναϊκός που δέχτηκε γκολ για πρώτη φορά μετά από τέσσερα ματς μείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι που κέρδισε ο Χατζηθεοδωρίδης και εκτέλεσε εύστοχα ο Παλάσιος, ο οποίος βρήκε δίχτυα για τέταρτη φορά.

Αλλά δεν απέφυγε την ήττα αφού ο Όροζ σκόραρε σε κενή εστία, ουσιαστικά, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, δύο λεπτά μετά, δίνοντας «τρίποντο» στην ομάδα του μετά από σχέδον δύο μήνες.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Βόλος παρατάχθηκε έχοντας ως σχηματισμό το 4-2-3-1, τον Κότνικ στην εστία και τους Πουρίτα, Γκουλέν, Ρομέρο και Φεράρι στα μετόπισθεν. Ενώ Μπαριέντος και Τσοκάνης ήταν οι «κόφτες», με τους Ρεγκατέν, Ορόζ και Φερνάντες να παίζουν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Φαν Φέερτ.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη «κατέβηκε» με μια αλλαγή σε σχέση με το ματς κόντρα στον Άρη τον Κώτσιρα αντί του Χουάνκαρ, σύστημα 4-3-3 και τον Μπρινιόλι κάτω από τα γκολπόστ. Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ και Σάντσες ήταν η τετράδα στην άμυνα, ενώ Βιγιαφάνιες. Αλεξανδρόπουλος και Λούντκβιστ έπαιξαν στον άξονα. Με τους Αϊτόρ και Παλάσιος να αγωνίζονται στα άκρα και τον Μακέντα στην κορυφή της επίθεσης.