11.6 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Super league: Δεύτερη εξάρα για την ΑΕΚ μέσα σε λίγες μέρες

Τέσσερις ημέρες μετά το 6-0 επί του Λεβαδειακού στο Κύπελλο, η ΑΕΚ πέτυχε άλλα 6 γκολ, αυτή την φορά με «θύμα» τη Βέροια και με το εντυπωσιακό 6-0 συνεχίζει την ανοδική της πορεία μετά την έλευση του Μανόλο Χιμένεθ.
Το παιχνίδι στο Ολυμπιακό Στάδιο είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο, όταν η Ένωση προηγήθηκε με 5-0. Κάτι που συνέβη για πρώτη φορά μετά τον Μάρτιο του 2009, όταν είχε επικρατήσει με 5-1 εκτός έδρας επί του Πανσερραϊκού.
Το αήττητο σερί των «κιτρινόμαυρων» με τον Χιμένεθ στον πάγκο τους συνεχίστηκε σε 5ο ματς (4 νίκες, μία ισοπαλία) και μπορεί αυτή την φορά να μη σκόραραν τα «βαριά χαρτιά» της ομάδας στην επίθεση (Αραούχο, Πέκχαρτ), αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να διαλύσει τη «βασίλισσα της Ημαθίας», η οποία παρέμεινε στην τελευταία θέση.
Σαρωτική ήταν η ΑΕΚ στο πρώτο 45λεπτο, όταν και πέτυχε 5 γκολ σε διάστημα 29 λεπτών. Τον… χορό άνοιξε στο 12΄ ο Χριστοδούπουλος κι έκλεισε ο ίδιος στο 89΄. Στο 15΄ ο Λαμπρόπουλος έκανε το 2-0, δέκα λεπτά μετά ο Μάνταλος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, το 4-0 έγινε με το αυτογκόλ του Τομάς και στο 40΄ ο Βράνιες βρήκε και αυτός το δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο του τέρμα μετά τη μεταγραφή του στην ΑΕΚ.
Ντεμπούτο με την κιτρινόμαυρη φανέλα έκανε ο Βραζιλιάνος αριστερός μπακ, Βινίσιους, ο οποίος πήρε την θέση του Ντίντακ. Κατά την είσοδό του αποθεώθηκε από τους φίλους της Ένωσης.