10.8 C
Arta
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Στην τρίτη θέση ανέβηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά την νίκη με 1-0 επί της Λαμίας

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επέστεψε στα τρίποντα, καθώς νίκησε τη Λαμία 1-0 στο Πανθεσσαλικό, χάρη στον κεραυνό του Σάλιακα στο 54ο λεπτό και ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας σε ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ.

Η Λαμία υποδέχθηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Πανθεσσαλικό και όχι στο ΔΑΚ Λαμίας, λόγω της κακής κατάστασης του αγωνιστικού χώρου του γηπέδου για τη δωδέκατη αγωνιστική της Super League Interwetten, με τους Ηπειρώτες να επικρατούν με 1-0, χάρη στο υπέροχο γκολ του Σάλιακα στο 54ο λεπτό.

Το παιχνίδι είχε πολύ αργό ρυθμό με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες καλές φάσεις στις δύο εστίες. Ο ΠΑΣ κατάφερε να βρει το γκολ της λύτρωσης με τον Μανώλη Σάλιακα. Ο διεθνής δεξιός μπακ βρήκε κενό χώρο και έκανε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Γκαραβέλη.

Μετά το γκολ του Σάλιακα οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να παίζουν στο ίδιο τέμπο, καθώς αμύνονταν πολύ καλά, με τις δύο περιοχές να μοιάζουν με “ναρκοπέδιο”. Με εξαίρεση λίγα μακρινά σουτ των γηπεδούχων, ο ΠΑΣ δεν κινδύνεψε και δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να διατηρήσει το υπέρ του προβάδισμα στο σκορ.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας 19 βαθμούς μαζί με τον ΠΑΟΚ με τους Ηπειρώτες να υπερτερούν στη μεταξύ τους ισοβαθμία.