11.9 C
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-0: Μεγάλη νίκη για το τριφύλλι και κορυφή μαζί με την ΑΕΚ

Με τον Σπόραρ να εκμεταλλεύεται το μεγάλο λάθος του Παπασταθόπουλου και τον Ελ Αραμπί να βάζει αυτογκόλ λίγα λεπτά μετά, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-0 τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League 1 και τον άφησε στο -6, παραμένοντας παράλληλα στην κορυφή μαζί με την ΑΕΚ.

Από τα πρώτα λεπτά ήταν φανερό ότι οι πράσινοι πατούσαν καλύτερα, έχοντας και δύο τελικές στο πρώτο 10λεπτο με Μπερνάρ και Σπόραρ. Δεν ήταν ευκαιρίες, δεν ήταν μεγάλες φάσεις, έδειχναν όμως τη διάθεση των γηπεδούχων. Αντιθέτως, οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύονταν να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν, να βγουν μπροστά με ορθόδοξο τρόπο.

Στο 15′, πάντως, τα νέα δεν ήταν ευχάριστα για τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς αφού ο Σάρλια τραυματίστηκε και άφησε τη θέση του στον Μάγκνουσον, ενώ ο Ζοσέ Ανιγκό, από την άλλη πλευρά, έπρεπε να περιμένει ως το 18′ για να δει την πρώτη τελική από την ομάδα του με το αδύναμο σουτ του Χάμες που μπλόκαρε εύκολα ο Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός, με λίγα λόγια, είχε καλύτερη εικόνα από τον Ολυμπιακό και αυτό στη συνέχεια θα το έδειχνε και το σκορ… Στο 28′ το μεγάλο λάθος του Παπασταθόπουλου είχε ως αποτέλεσμα ο Σπόραρ να βρεθεί απέναντι από τον Πασχαλάκη και να πλασάρει σωστά για το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι οποίοι έγιναν ακόμη πιο έξαλλοι λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 36′, όταν ο Μπερνάρ εκτέλεσε κόρνερ και ο Ελ Αραμπί με αυτογκόλ έκανε το 2-0. Σκορ που έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου, αφού στο 40′ οι Σένκεφελντ και Μπρινιόλι είπαν «όχι» στους Χουάνγκ και Μασούρα που είχαν μεγάλη διπλή ευκαιρία για να μειώσουν και να ξαναβάλουν τους ερυθρόλευκους στο παιχνίδι.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Ανιγκό έβγαλε Χάμες και Ελ Αραμπί για να βάλει Μπιέλ και Μπακαμπού και η αλήθεια είναι πως οι Πειραιώτες όντως έδειχναν βελτιωμένοι σε ό,τι αφορά την κατοχή της μπάλας. Ως εκεί όμως… Ο Ολυμπιακός ήταν φανερό ότι ήθελε αλλά ήταν επίσης φανερό ότι δεν μπορούσε, με τον Παναθηναϊκό να είναι σωστά παραταγμένος, να περιμένει πιο πίσω και να μη νιώθει καμία απειλή.

Ο Ανιγκό έριξε στο ματς και τον Βαλμπουενά ελπίζοντας σε κάποια ατομική ενέργεια του Γάλλου για να δημιουργηθεί κάποια φάση αλλά το αποτέλεσμα ήταν και πάλι το ίδιο: Τίποτα αξιόλογα επιθετικά, δηλαδή, για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι κέρδισαν το πρώτο τους κόρνερ στο… 92′ και αυτό τα λέει όλα για το πόσο «πίεσαν» στη Λεωφόρο.

Μεγάλη νίκη, επομένως, για τους πράσινους, οι οποίοι άφησαν τον αιώνιο αντίπαλο στο -6 και συνεχίζουν χέρι-χέρι με την ΑΕΚ στην κορυφή.