9.2 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός – Ρεάλ Μαδρίτης 78-79: Έχασε το τρόπαιο στα τελευταία δευτερόλεπτα

Ο Ολυμπιακός ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει τον 4ο ευρωπαϊκό τίτλο της ιστορίας του αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης με καλάθι του Γιουλ στα 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη… του πήρε την κούπα μέσα από τα χέρια επικρατώντας με 79-78 στον τελικό του Final 4 της Euroleague στη Zalgirio Arena, η οποία είχε μετατραπεί σε ΣΕΦ από 8.000 οπαδούς των Πειραιωτών.

Με τον Φαλ να δεσπόζει στην άμυνα και και τον Γουόκαπ να δημιουργεί στην επίθεση για τους Κάνααν και Βεζένκοβ, οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με +5 (14-9) στο 6′ και στη συνέχεια με +9 (19-10) και +12 (24-12), χάρη στον ζεστό Κάνααν κυρίως, για να κλείσουν την πρώτη περίοδο τελικά στο +7 (24-17).

Όπως και να έχει, ήταν ένα ενθαρρυντικό ξεκίνημα στον τελικό για τον Ολυμπιακό, ο οποίος όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο είδε απέναντί του μια διαφορετική, βελτιωμένη Ρεάλ. Με τον Χεζόνια να δίνει τις λύσεις επιθετικά, οι Ισπανοί μείωσαν σε 29-17 στο 14′ και στο επόμενο λεπτό προσπέρασαν με 29-32 χάρη σε τρίποντο του Ροντρίγκεθ.

Το παιχνίδι ήταν, πλέον, κανονικό ντέρμπι, όπως αναμενόταν άλλωστε, με τον ΜακΚίσικ να έχει αναλάβει για τους ερυθρόλευκους επιθετικά και να προσπαθεί να τα βάλει με τους Χεζόνια, Ράντολφ, Μούσα, οι οποίοι σκόραραν συνεχώς και έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων (40-45) στους Μαδριλένους. Προβάδισμα που εξαλείφθηκε γρήγορα, όμως, αφού ο ΜακΚίσικ φρόντισε ώστε το σκορ να είναι ισόπαλο (45-45) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, ο Κάνααν πήρε ξανά μπρος και με 2/2 τρίποντα έστειλε τον Ολυμπιακό στο +5 (57-52) στο 25′, αλλά η Ρεάλ βρήκε λύσεις από τον Γκος και ισοφάρισε 59-59 στο 28′, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα όμως να είναι πιο ψύχραιμη στις τελευταίες επιθέσεις της τρίτης περιόδου και να μπαίνει στην τέταρτη και τελευταία έχοντας το προβάδισμα (63-59).

Με τους Σλούκα και Βεζένκοβ να επιστρέφουν στο προβάδισμα και τους 8.000 οπαδούς τους να παραληρούν, οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +7 (68-61) στο 32′ και είχαν… παράσταση νίκης, αλλά η Ρεάλ είναι πάντα Ρεάλ και αποδείχθηκε στη συνέχεια. Με μεγάλα καλάθια των Κοζέρ και Ροντρίγκεθ οι Μαδριλένοι μείωσαν σε 74-70 στο 37′ και άγχωσαν τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι είδαν στη συνέχεια τον Ροντρίγκεθ με τρίποντο να φέρνει τους Ισπανούς στο -1.

Ο τελικός είχε μετατραπεί σε θρίλερ και όλα κρίθηκαν στα 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, όταν ο Γιουλ, παρά την πίεση του Φαλ, πέτυχε… τρελό δίποντο για το 78-79, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού ο Σλούκας αστόχησε στο τελευταίο σουτ υπό την πίεση αντιπάλων και χρόνου…