22.8 C
Κυριακή, 14 Απριλίου, 2024

NBA: Νίκη για Μπακς 107-99 τους Νάγκετς με 33 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Οι Μιλγουόκι Μπακς, τελικά, είχαν πιο εύκολο έργο από το… αναμενόμενο κόντρα στους Ντένβερ Νάγκετς στο «Fiserv Forum». Νίκησαν με 107-99 και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο NBA σε 31-17 με τη δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία τους και 19η για τη σεζόν εντός έδρας.

Οι Νάγκετς έπαιξαν χωρίς τέσσερις από τους καλύτερους παίκτες τους τον σούπερ σταρ τους Νίκολα Γιόκιτς, τους γκαρντ Τζαμάλ Μάρεϊ και Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ και τον φοργουρντ Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ. Μπορεί να μην υπήρχε… μάχη μεταξύ των MVP, αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε τη διαφορά για την ομάδα του, παρά τα πολλά λάθη του (εννιά). Σημείωσε 33 πόντους σε 31 λεπτά συμμετοχής (9/15 σουτ, 15/22 ελεύθερες βολές, 14 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, τρία κλεψίματα).

Άξιοι συμπαραστάτες του οι Τζρου Χόλιντεϊ και Πατ Κόνατον που έβαλαν 20 και 19 πόντους, αντίστοιχα. Ο Κόνατον είχε 5/6 τρίποντα και μάζεψε και 12 ριμπάουντ. Κορυφαίος των Νάγκετς ήταν ο Άαρον Γκόρντον με 26 πόντους, αλλά έμοιαζε να παλεύει μόνος του.

Τα «ελάφια» μπήκαν συγκεντρωμένα στο ματς, με τον Χόλιντεϊ να σημειώνει επτά από τους πρώτους 12 πόντους της ομάδας. Οι Νάγκετς, όμως, με «όπλο» την άμυνά τους πήραν ισχνό προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου με 27-26. Ο Αντετοκούνμπο που ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μισό του 12λεπτου είχε επτά πόντους.

Οι Μπακς μπορεί να συνέχισαν τα λάθη, αλλά στη δεύτερη περίοδο βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 58-53. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έβαλε μόλις δύο πόντους, αλλά ξεκουράστηκε σε μεγάλο μέρος του 12λεπτου, καθώς «φορτώθηκε» με φάουλ.

Ο «Greek Freak», όμως, έκανε τη διαφορά στην 3η περίοδο πετυχαίνοντας 11 πόντους από από τους 23 των Μπακς (81-73). Μπορεί οι δύο ομάδες να μην έπαιζαν ωραίο μπάσκετ και το θέαμα να ήταν χαμηλό, αλλά η επιθετικότητά του και η ευστοχία του στις ελεύθερες βολές έδωσαν «αέρα» στους γηπεδούχους. Οι Νάγκετς ήταν αποφασισμένοι να μην του επιτρέψουν να τρέξει στο τρανζίσιον και κάθε φορά που είχε ανοικτό γήπεδο του έκαναν φάουλ.

Το καλύτερο παράδειγμα ήταν ο σέντερ των Νάγκετς, Ντε Άντρε Τζόρνταν. Συμπλήρωσε έξι φάουλ στο πρώτο λεπτό της 4ης περιόδου. Τα τέσσερα τελευταία του όλα έγιναν πάνω στον Αντετοκούνμπο. Το σκληρό παιχνίδι εναντίον του 28χρονου Έλληνα φόργουορντ δεν σταμάτησε.

Δεν σταμάτησε κι εκείνος, όμως, να κάνει ζημιά στην αντίπαλη άμυνα. Με σχεδόν τέσσερα λεπτά να απομένουν στο ρολόι με ωραία κίνηση που του απέφερε καλάθι και φάουλ «έσπασε» τη θέληση των Νάγκετς.