15.8 C
Arta
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

NBA: Με εξαιρετικό Γιάννη Αντετοκούνμπο οι Μπακς νίκησαν 118-99 τους Ουόριορς

Οι Μπακς και ο «Greek Freak» έστειλαν μήνυμα προς τους Ουόριορς αλλά και σε όλους τους διεκδικητές πως είναι οι Πρωταθλητές και αποφασισμένοι για το «repeat».

Και το έπραξαν διαλύοντας την παρέα του Στεφ Κάρι με 118-99, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 39 πόντους.

Τα «Ελάφια» έκαναν ονειρικό πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 77-38, έχοντας 63% στα σουτ, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει το 28ο triple double της καριέρας του με 30 πόντους 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Όλα τελείωσαν στην δεύτερη περίοδο, οι Μπακς έκαναν ένα επιμέρους σκορ 31-9 και έκλεισαν το ημίχρονο στο +39 (77-38) που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, ενώ στο τέλος οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και η διαφορά έπεσε στους 19 πόντους (118-99).

Για το Μιλγουόκι (27-17) ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατέγραψε triple double με 30 πόντους έχοντας 8/12 βολές, 11/15 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής, ο Μίντλετον 23 πόντους, ο Πόρτις 20 πόντους, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 2 πόντους με 1/1 δίποντο σε 5 λεπτά συμμετοχής.

Από το Γκόλντεν Στέιτ (30-11) ο Ουίγκινς είχε 16 πόντους, ο Κουμίνγκα 15 πόντους, ο Κάρι 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-21, 77-38, 97-72, 118-99.