10.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Νάπολι – Μίλαν 1-1: Στους «4» του Champions League οι Μιλανέζοι και περιμένουν την Ίντερ

Η Μίλαν είχε το προβάδισμα μετά τη νίκη της με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι και με το 1-1 εκτός έδρας απέκλεισε τη Νάπολι και προκρίθηκε για πρώτη φορά μετά το 2007 στους «4» του Champions League, όπου κατά πάσα πιθανότητα θα αντιμετωπίσει την Ίντερ που είναι το φαβορί κόντρα στη Μπενφίκα.

Στο κατάμεστο Stadio Maradona οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και πίεσαν, οι φιλοξενούμενοι όμως αμύνονταν σωστά και γίνονταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Κάτι που φάνηκε για πρώτη φορά στο 21′, όταν έφυγαν στην κόντρα και κέρδισαν πέναλτι μετά το… γκρέμισμα του Λεάο από τον Μάριο Ρουί, αλλά ο Μέρετ απέκρουσε την εκτέλεση του Ζιρού και κράτησε το 0-0.

Το ίδιο έκανε και στο 28′, σε νέα ευκαιρία των Μιλανέζων, με τους Ναπολιτάνους να κάνουν λίγα λεπτά μετά, στο 34′, διπλή αναγκαστική αλλαγή: Έξω οι τραυματίες Πολιτάνο και Μάριο Ρουί, μέσα οι Λοσάνο και Ολιβέρα. Όχι και ό,τι καλύτερο για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι αλλά το χειρότερο ήταν μπροστά της, αφού στο 43′ ο Λεάο με τρομερή επέλαση έφτασε από τη μια πλευρά του γηπέδου στην άλλη και γύρισε για τον Ζιρού, ο οποίος έκανε το 0-1 για τους Μιλανέζους.

Οι γηπεδούχοι πήγαν για την ισοφάριση με το ξεκίνημα της επανάληψης, στο 46′, αλλά ο Κβαρατσχέλια αστόχησε από πλάγια θέση και από εκεί και πέρα το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται σωστά και να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Παρ’ όλα αυτά, στο 82′ η Νάπολι είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει αφού ήταν η σειρά της να κερδίσει πέναλτι για χέρι του Τομόρι σε σέντρα του Ντι Λορέντσο, ο Μενιάν όμως νίκησε τον Κβαρατσχέλια και κράτησε το 0-1, κλειδώνοντας την πρόκριση της ομάδας του.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, άλλωστε, ήταν να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 93′ με κεφαλιά του Οσιμέν αλλά ήταν πλέον πολύ αργά…