7.8 C
Πέμπτη, 21 Μαρτίου, 2024

Μπαρτσελόνα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2: Ανοιχτή η πρόκριση για τους 16 του Europa League

Το ζευγάρι ανάμεσα στη Μπαρτσελόνα και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι το πιο δυνατό στα νοκ άουτ παιχνίδια του Europa League και η πρόκριση στους «16» είναι εντελώς ανοιχτή μετά το 2-2 στο Καμπ Νου, την ίδια ώρα που η Σάλτσμπουργκ νικούσε με 1-0 τη Ρόμα και η Σαχτάρ Ντόνετσκ με 2-1 τη Ρεν, ενώ στο Άγιαξ – Ουνιόν Βερολίνου υπήρξε ισοπαλία χωρίς γκολ.

Το πρώτο ημίχρονο στη Βαρκελώνη δεν είχε κάποιο γκολ αλλά είχε καλές φάσεις και ανάλογο ρυθμό, για να… απογειωθεί το σκηνικό στο δεύτερο, όταν ήρθαν και τα γκολ. Η αρχή έγινε στο 50′ με την κεφαλιά του Μάρκος Αλόνσο μετά το κόρνερ του Ραφίνια, αλλά το 1-0 των μπλαουγκράνα δεν έμεινε για πολύ…

Στο 53′ ο Ράσφορντ με πλασέ έκανε το 1-1 και στο 59′ ο Κουντέ με αυτογκόλ, μετά το γύρισμα του Άγγλου επιθετικού, έγραψε το 1-2 για τους κόκκινους διάβολους, οι οποίοι θα μπορούσαν να βάλουν και τρίτο γκολ.

Δεν το έβαλαν όμως και στο 76′ ο Ραφίνια σέντραρε και η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Ντε Χέα για το 2-2, με τη Μπαρτσελόνα να πιέζει αρκετά στα τελευταία λεπτά για το τρίτο γκολ, το οποίο θα μπορούσε να πετύχει είτε με τις ευκαιρίες των Ραφίνια και Φατί είτε με το… παραλίγο αυτογκόλ (δοκάρι) του Κασεμίρο.