18.8 C
Arta
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Champions League Μπαρτσελόνα – Ίντερ 3-3: Προβάδισμα πρόκρισης για τους Ιταλούς

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι η Μπαρτσελόνα και η Ίντερ ήρθαν ισόπαλες 3-3, με τον Λεβαντόβσκι να σκοράρει στο 90+2′ και να κρατάει ζωντανούς τους μπλαουγκράνα. Το πάνω χέρι οι νερατζούρι που είναι δεύτεροι στο +3.

Ματσάρα με όλη τη σημασία της λέξης έγινε στο Καμπ Νόου. Το παιχνίδι ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Ίντερ για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League έληξε 3-3, με την αναμέτρηση να έχει σασπένς και δράμα μέχρι το φινάλε.

Ο Λεβαντόβσκι ισοφάρισε στο 90+2′ απαντώντας στο γκολ του Γκόζενς στο 89′ και κράτησε ζωντανούς τους μπλαουγκράνα στο “παιχνίδι” της πρόκρισης, αν και πλέον είναι δύσκολο.

Η Ίντερ έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει τη θέση της στους 16, όμως η ισοπαλία μόνο άσχημο αποτέλεσμα δεν είναι στο Καμπ Νόου, ειδικά έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας. Βρίσκεται στη δεύτερη θέση στους 7 πόντους και στο +3 από την Μπαρτσελόνα, έχοντας το πάνω χέρι και με νίκη κόντρα στην Πλζεν την επόμενη αγωνιστική προκρίνεται.

Το ματς

Το ματς από τα πρώτα λεπτά είχε φρενήρη ρυθμό. Μόλις στο 9ο λεπτό οι Καταλανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Λεβαντόβσκι να πιάνει κεφαλιά και τον Μχιταριάν να διώχνει, πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Η Μπαρτσελόνα διατηρούσε την κατοχή, με την Ίντερ να χτυπάει στην αντεπίθεση.

Στο 17ο λεπτό οι νερατζούρι απάντησαν με δική τους πολύ καλή στιγμή. Η μπάλα από την προβολή το Τζέκο σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια δεν πέρασε την γραμμή. Νέα ευκαιρία είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 28′, όταν ο Ντάμφρις απείλησε σε κόντρα επίθεση.

Στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα ανέβασε τον ρυθμό της και πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους οι παίκτες του Τσάβι πήραν προβάδισμα. Συγκεκριμένα στο 40ο λεπτό, ο Ραφίνια πέρασε την μπάλα στον Σέρχι Ρομπέρτο στα δεξιά της περιοχής και εκείνος με τη σειρά του τροφοδότησε τον Ντεμπελέ, ο οποίος έκανε το 1-0 από κοντά.

Στο δεύτερο μέρος η Ίντερ μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με την Μπαρτσελόνα να μην… υπάρχει για ένα μεγάλο διάστημα. Στο 50ο λεπτό ο Μπαστόνι έκανε το γέμισμα στην περιοχή, ο Μπαρέλα βρέθηκε σε θέση βολής και έγραψε το 1-1.

Οι νερατζούρι συνέχισαν το σφυροκόπημα με τον Τερ Στέγκεν να χρειάζεται να επέμβει αρκετές φορές. Στο 63ο λεπτό η Ίντερ έφερε “τούμπα” το παιχνίδι. Ο Λαουτάρο Γκαρσία έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή, έκανε το σουτ και με τη βοήθεια του δοκαριού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπαρτσελόνα επιχείρησε να απαντήσει και τα κατάφερε. Ο Λεβαντόβσκι πήρε την κεφαλιά στην περιοχή, ο Μπαστόνι έδιωξε με το πόδι και ο Πολωνός πήρε το ριμπάουντ για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2 στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.

Δεν τα είχαμε δει όμως ακόμη όλα στο παιχνίδι. Στο 89ο λεπτό ο Ονανά γέμισε προς τον Μαρτίνες. Ο Αργεντινός είδε την κίνηση του Γκόζενς, ο οποίος πάτησε στην περιοχή, πλάσαρε και έκανε το 3-2.

Εκεί που έμοιαζαν να έχουν τελειώσει η Μπαρτσελόνα δεν το έβαλε κάτω. Στο 90+2′ ο Λεβαντόβσκι με κεφαλιά εκμεταλλευόμενος το γέμισμα του Γκαρθία ισοφάρισε σε 3-3 και κράτησε τους μπλαουγκράνα ζωντανούς στη μάχη της πρόκρισης.