14.8 C
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Με εξαιρετικό Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός νίκησε 81-76 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Ο Νέμανια Νέντοβιτς έβαλε τους 16 από τους 24 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -14 για να πάρει τεράστιο διπλό (81-76) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Μαζί στο 6-1 οι αιώνιοι, μετά από το πρώτο ντέρμπι της σεζόν.

Το πρώτο ντέρμπι αιωνίων της σεζόν, το πρώτο ντέρμπι αιωνίων για την Stoiximan Basket League μετά από τρία χρόνια, είχε δύο μεγάλους πρωταγωνιστές. Δύο πραγματικά μεγάλους αστέρες. Τον Μουστάφα Φαλ και τον Νέμανια Νέντοβιτς, με τον Σέρβο να κάνει στο φινάλε ΜΥΘΙΚΗ εμφάνιση για να οδηγήσει τον Παναθηναϊκό σε έναν απίθανο θρίαμβο (81-76) επί του Ολυμπιακού για την 8η αγωνιστική.

Ο Σέρβος σούπερ σταρ έβαλε 16 από τους 24 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, με απίθανα σουτ, με απίθανες εκτελέσεις, με την ομάδα του να σκοράρει 33 στο δεκάλεπτο για να γυρίσει από το -14. Ο Νέντοβιτς πήρε έτσι τον τίτλο του MVP από τον Μουστάφα Φαλ που έμοιαζε με τον Έντι Ταβάρες, την ώρα που ο Ολυμπιακός έκλεινε τον αγώνα με 4/27 τρίποντα και με 10 λάθη για 12 ασίστ.

Στο 6-1 ο Ολυμπιακός που γνώρισε την πρώτη φετινή του ήττα στο ελληνικό πρωτάθλημα, στο 6-1 και ο Παναθηναϊκός που κάλυψε και με το παραπάνω την εκτός έδρας γκέλα από τον Άρη. Σε rotation έξι-επτά παικτών πήγε ο Γιώργος Μπαρτζώκας που χρησιμοποίησε ελάχιστα τους Λαρεντζάκη, Μάρτιν, Πρίντεζη, ΜακΚίσικ, περισσότερο άνοιξε το δικό του ο Δημήτρης Πρίφτης που είχε μόλις οκτώ λάθη από τους αθλητές του.