16.8 C
Κυριακή, 14 Απριλίου, 2024

Eurobasket: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ισπανία, νίκησε 88-76 την Γαλλία

Αυτοκράτορες της Ευρώπης! Η φοβερή και τρομερή Ισπανία καθάρισε τη Γαλλία στον μεγάλο τελικό (88-76) και κατέκτησε το Ευρωμπάσκετ για 4η φορά στην ιστορία της.

Απίθανη εμφάνιση από τον Χουάντσο Ερνάνγκομεθ (27 πόντοι με 7/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), άξιοι συμπαραστάτες του ο αδερφός του, Γουίλι (14 πόντοι, 8 ριπάουντ), ο Μπράουν (14 πόντοι, 11 ασίστ) και ο Χάιμε Φερνάντεθ (13 πόντοι).

Με 15/31 τρίποντα ολοκλήρωσε το ματς η ομάδα του Σκαριόλο, που ξεδίπλωσε τις αρετές της και παρέδωσε μαθήματα μπάσκετ, ενώ έφτασε τη διαφορά μέχρι και το +21.

Από τους χαμένους «τρικολόρ» πάλεψαν οι Φουρνιέ (23 πόντοι), Ερτέλ (16 πόντοι, 7 ασίστ) και Γιαμπουσέλι (13 πόντοι, 6 ασίστ), αλλά δεν πήραν βοήθειες από τον NBAer Γκομπέρ, που έμεινε σε ρηχά νερά (6 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Το ματς

Η Ισπανία ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με ορθολογικές επιλογές, ξέφυγε με +9 (14-5) στο πρώτο πεντάλεπτο, την ώρα που οι Γάλλοι έδειχναν αρκετά νευρικοί και αγχωμένοι στην επίθεση. Με τον Γουίλι Ερνάνγκομεθ να κερδίζει κατά κράτος τους αντίπαλους ψηλούς, η ομάδα του Σκαριόλο απομακρύνθηκε με 11 πόντους διαφορά (18-7).

Η «φούρια ρόχα» έπαιζε εξαιρετική άμυνα και δεν επέτρεψε στους παίκτες του Κολέ να βρουν ελεύθερους διαδρόμους, ενώ τους ανάγκασε σε διαδοχικά λάθη (5 σε 10 λεπτά) και παρατραβηγμένες επιλογές του Φουρνιέ. Κάπως έτσι οι πρωταθλητές κόσμου έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +9 (23-14).

Οι Ισπανοί μπήκαν φουριόζοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Χουάντσο Ερνάνγκομεθ να παίρνει την σκυτάλη από τον αδερφό του και να βομβαρδίζει το αντίπαλο καλάθι με τρίποντα, έστειλε την ομάδα του στο +19 (35-16 στο 13’), την ώρα που οι Γάλλοι είχαν μπλοκαριστεί επιθετικά.

Με τρομερή ψυχολογία και αυτοπεποίθηση, οι παίκτες της «φούρια ρόχα» συνδέονταν με άνεση με το αντίπαλο καλάθι και εκτοξεύτηκαν μέχρι και το +21 (47-26 στο 17’). Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των «τρικολόρ», που βρήκαν λύσεις σε ατομικές ενέργειες των Φουρνιέ και Ερτέλ, για να τρέξουν σερί 11-0 στο φινάλε του ημιχρόνου (47-37).

Το μομέντουμ του αγώνα είχε γυρίσει για τα καλά, κάτι που αποδείχθηκε και στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, με τους παίκτες του Κολέ να διευρύνουν το σερί τους (σε 16-0) και να μειώνουν ακόμα περισσότερο (47-42 στο 22’). Οι Ισπανοί είχαν χάσει το καθαρό μυαλό τους και δεν είχαν τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, που έγινε πολύ πιο σκληρή και επιθετική.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, η Γαλλία πλησίασε σε απόσταση βολής (49-46 στο 23’) αναγκάζοντας τον Σκαριόλο να ζητήσει τάιμ άουτ. Οι φωνές και οι οδηγίες του Ιταλού τεχνικού αφύπνισαν τη «φούρια ρόχα», που έτρεξε 9-0 και απομακρύνθηκε εκ νέου με διψήφια διαφορά (58-46 στο 25’). Γιαμπουσέλι και Οκόμπο καθοδήγησαν τους Γάλλους, που επανήλθαν (63-57 στο 29’), όμως ο Ρούντι έγραψε με τρίποντο το 66-57, που ήταν το σκορ στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην αφετηρία της τέταρτης περιόδου, η ομάδα του Κολέ επιχείρησε να μείνει κοντά στο σκορ και να μεταφέρει την πίεση στο αντίπαλο στρατόπεδο (68-61 στο 32’). Παρ’ όλα αυτά, οι Γουίλι Ερνάνγκομεθ και Μπράουν κουβάλησαν τους Ισπανούς, που έτρεξαν επιμέρους σκορ 7-2 και έχτισαν διαφορά… νίκης (75-63 στο 36’).

Τα τελευταία λεπτά του τελικού απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, από τη στιγμή που οι Γάλλοι δεν είχαν τρόπο να περιορίσουν τους παίκτες του Σκαριόλο, που έφτασαν με άνεση στο ροζ φύλλο αγώνα (88-76) και στο τρόπαιο.