15.8 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Champions League: Με δύο γκολ του Εμπαπέ η Παρί νίκησε 2-1 την Γιουβέντους

Η Παρί Σεν Ζερμέν μπήκε δυναμικά στο Champions League επικρατώντας 2-1 της Γιουβέντους στο Παρκ Ντε Πρενς. Πρωταγωνιστής ήταν ο Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος σκόραρε δύο φορές στο 5′ και στο 22′. Οι μπιανκονέρι μείωσαν στο 53′ με τον ΜακΚένι, προσπάθησαν για την επιστροφή, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Το παιχνίδι άρχισε ιδανικά για την Παρί και πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Νεϊμάρ σήκωσε από τα αριστερά άψογα την μπάλα για τον Εμπαπέ, ο οποίος με υπέροχο σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού, πότε πιέζοντας ψηλά, πότε αφήνοντας τους μπιανκονέρι να κυκλοφορήσουν στη μεσαία γραμμή. Η Γιουβέντους αντέδρασε με κεφαλιά του Μίλικ στο 19′, την οποία απέκρουσε ο Ντοναρούμα.

Στο 22ο λεπτό η ομάδα του Γκαλτιέ έκανε δύο τα τέρματά της. Ο Χακίμι έβγαλε εξαιρετική συνεργασία με τον Εμπαπέ. Ο Mαροκινός τροφοδότησε από τα δεξιά τον Γάλλο σταρ, ο οποίος με τη μία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους η Παρί δεν αντιμετώπισε πρόβλημα.

Η Γιουβέντους κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι στο 53′. Ο Κόστιτς έκανε την σέντρα από τα αριστερά, μετά από χαμηλή εκτέλεση κόρνερ. Ο ΜακΚένι πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι για το 2-1. Αμέσως μετά μάλιστα οι μπιανκονέρι έχασαν ευκαιρία με τον Βλάχοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ζωνταντεύσει με την Παρί από την πλευρά της να προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα και να εκμεταλλευτεί κάποια κενά στην άμυνα των αντιπάλων. Οι μπιανκονέρι έχασαν ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Λοκατέλι στο 81ο λεπτό του αγώνα, όμως κατάφερε να διώξει ο Ντοναρούμα, πριν η κατάσταση γίνει ακόμη πιο επικίνδυνη.

Μέχρι και το φινάλε, η Παρί είχε ευκαιρίες και για τρίτο γκολ. Με τον Νεϊμάρ στο 89ο λεπτό και τον Εμπαπέ στην αμέσως επόμενη φάση. Έτσι, το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τους παίκτες του Γκαλτιέ να πανηγυρίζουν τη νίκη.