17.8 C
Arta
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Άρης – ΠΑΟΚ 1-2: Ανατροπή και νίκη για τον Δικέφαλο

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις του στα πλέι οφ της Super League 1 ο ΠΑΟΚ, ο οποίος αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Άρη στο τοπικό ντέρμπι, βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, θα μπορούσε να δεχθεί κι άλλο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και τελικά με δύο γκολ μέσα σε ένα 5λεπτο στο β’ μέρος έκανε την ανατροπή και έφυγε από το Κλεάνθης Βικελίδης επικρατώντας με 2-1, αποτέλεσμα που τον διατηρεί ζωντανό στη μάχη του τίτλου.

Το πρώτο 10λεπτο του ντέρμπι πέρασε χωρίς να συμβεί κάτι αξιόλογο, αλλά αμέσως μετά, στο 12′, οι εξέδρες… πήραν φωτιά λόγω της γκολάρας του Πάλμα, ο οποίος πήρε τη μπάλα στο κέντρο, προχώρησε και πλάσαρε τέλεια τον Κοτάρσκι που ήταν εκτός θέσης. Από νωρίς, δηλαδή, οι κίτρινοι έκαναν το 1-0 και στο 23′ πήγαν και για το 2-0 αλλά ο Ματέο Γκαρσία δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ιτούρμπε.

Όσο για τους ασπρόμαυρους, από την άλλη πλευρά, έδειχναν να έχουν πρόβλημα στο δημιουργικό κομμάτι και όντως είχαν, αλλά στο 34′ θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν μετά την εκτέλεση κόρνερ και τις κόντρες, μέχρι που επενέβη ο Σιαμπάνης για να απομακρύνει τη μπάλα.

Αυτή ήταν η μοναδική «φάση» των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ήταν τυχεροί που δεν δέχθηκαν κι άλλο γκολ, αφού στο 38′ ο Ιτούρμπε με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και αμέσως μετά είχε δοκάρι και ο Φαμπιάνο, κάθετο όμως, επίσης σε κεφαλιά!

Ανατροπή μέσα σε 5 λεπτά

Το πόσο κακός ήταν ο ΠΑΟΚ στο πρώτο 45λεπτο φαίνεται και από το γεγονός ότι ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε τρεις αλλαγές με την έναρξη του β’ μέρους: Έξω οι Ντάντας, Κετζιόρα, Νάρεϊ και μέσα οι Σβαμπ, Σάστρε, Τάισον. Αποτέλεσμα αυτών των κινήσεων ήταν οι ασπρόμαυροι να πάρουν την κατοχή της μπάλας και να προσπαθήσουν να μεταφέρουν σιγά-σιγά το παιχνίδι προς την αντίπαλη περιοχή, επιχειρώντας να πιέσουν.

Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν, πλέον διαφορετική και στο 67′ η επαφή του Μπράμπετς με τον Κωνσταντέλια είχε ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν -μέσω VAR- πέναλτι, με τον Σβαμπ να εκτελεί και να ισοφαρίζει (1-1). Και μέχρι να ανασυνταχθούν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι δεν θύμιζαν την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, ήρθε στο 72′ και το 1-2 από τον Ζίβκοβιτς μετά τη σέντρα του Ράφα Σοάρες και την προσπάθεια του Σιαμπάνη να απομακρύνει!

Ο Τερζής προσπάθησε με τις αλλαγές του να ενισχύσει επιθετικά τον Άρη προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε ποτέ, με τα νεύρα να κυριαρχούν στα τελευταία λεπτά, όταν ο Λουτσέσκου αποβλήθηκε τελικά. Παρ’ όλα αυτά, η νίκη της ομάδας του, η οποία παρέμεινε στη μάχη του τίτλου, μάλλον θα τον βοηθήσει να ξεχάσει γρήγορα όσα έγιναν στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.