11 C
Arta
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 3-0: Σκορ Πρόκρισης για την Ένωση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας

Το πρώτο και ενδεχομένως σημαντικότερο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας έκανε η ΑΕΚ, η οποία υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στην OPAP Arena και τον νίκησε με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Λιβάι Γκαρσία και αυτογκόλ του Σαμασέκου, με τον Γκάρι Ροντρίγκες να έχει δύο δοκάρια για τους ερυθρόλευκους και τον Μάνταλο ένα για τους κιτρινόμαυρους.

«Αισιοδοξούμε ότι θα γίνουμε η πρώτη ομάδα που θα νικήσει την ΑΕΚ στο νέο γήπεδό της», έλεγε ο Μίτσελ την παραμονή του αγώνα και τελικά χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να συνειδητοποιήσει ότι αυτό δεν ήταν και τόσο εύκολο… Το λάθος του Βρουσάι έξω από την περιοχή των Πειραιωτών είχε ως αποτέλεσμα την κάθετη του Τσούμπερ για τον Λιβάι Γκαρσία που πλάσαρε σωστά για το 1-0, με την OPAP Arena να… παίρνει φωτιά!

Μια «φωτιά» που θα μπορούσε να τη σβήσει στο 14′ ο Γκάρι Ροντρίγκες αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι μετά το δυνατό σουτ που έκανε εντός έδρας. Μεγάλη, πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους ερυθρόλευκους και παράλληλα η μοναδική τους στο πρώτο ημίχρονο, γεγονός που περιγράφει και την απόδοσή τους σε αυτό το διάστημα.

Ο Ολυμπιακός έπαιρνε την κατοχή της μπάλας, είχε κάποια λεπτά που πίεζε αλλά αποτέλεσμα δεν υπήρχε. Αντιθέτως, η ΑΕΚ ήταν αποτελεσματική ακόμη κι όταν τελείωναν… αντίπαλοι τις φάσεις. Όπως έγινε, δηλαδή, στο 28′, όταν ο Σαμασέκου με αυτογκόλ έκανε το 2-0.

Σκορ που η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα προσπάθησε να ανεβάσει στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους, έχοντας όλη την ψυχολογία με το μέρος της, ενώ για τους φιλοξενούμενους υπήρχαν κι άλλα άσχημα νέα και είχαν να κάνουν με την αποχώρηση του Μπιέλ λόγω ενοχλήσεων στο 39′, με τον Μπουτούτσι να μπαίνει στη θέση του.

Από εκεί και πέρα, το γεγονός ότι ο Μίτσελ έκανε άλλες δύο στην ανάπαυλα δείχνει και τα παράπονα που είχε από την ομάδα του, η οποία πάντως στο 56′ είχε και δεύτερο δοκάρι, ξανά με τον Γκάρι Ροντρίγκες, το σουτ του οποίου βρήκε και ο Στάνκοβιτς. Δοκάρι, πάντως, στο οποίο δεν άργησαν να απαντήσουν οι γηπεδούχοι, αφού είχαν κι αυτοί ένα, στο 61′, με σουτ του Μάνταλου που βρήκε και στον Χουάνγκ.

Όπως και να έχει, το ματς παρέμεινε στο 2-0 και στη συνέχεια άρχισε τις αλλαγές και ο Αλμέιδα, με τους κιτρινόμαυρους να ελέγχουν την κατάσταση και τους ερυθρόλευκους να προσπαθούν να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Κάτι που πίστευαν ότι κατάφεραν στο 74′, αλλά ο Εμβιλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ σωστά ακυρώθηκε. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το σκορ δεν θα αλλάξει, τελικά άλλαξε στις καθυστερήσεις.

Ο διαιτητής έδωσε αρχικά 5 λεπτά αλλά σε αυτό το 5λεπτο μόνο ποδόσφαιρο δεν είδαμε λόγω των νεύρων που υπήρχαν έπειτα από ένα σκληρό φάουλ, με αποτέλεσμα, όπως είναι λογικό, να υπάρξουν καθυστερήσεις στις καθυστερήσεις.

Γεγονός που ευνόησε, τελικά, την ΑΕΚ, αφού στο 101′ ο Ντόη ανέτρεψε τον Γκατσίνοβιτς και ο ρέφερι πήγε στο VAR και αμέσως μετά στο σημείο του πέναλτι, από όπου ο Γκαρσία έγραψε το 3-0, δίνοντας πολύ μεγάλο προβάδισμα στην Ένωση ενόψει της ρεβάνς.