23.8 C
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 2-3: Πρώτος με διαφορά

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του ντέρμπι του ΟΑΚΑ επικρατώντας 3-2 της ΑΕΚ. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν άλμα στη βαθμολογία, αφού ξέφυγαν στο +6 από τη δεύτερη Ένωση και στο +7 από τον ΠΑΟΚ. Αγκιμπού Καμαρά (2′) και Αραμπί (34′, 70′) τα γκολ των φιλοξενούμενων, δύο γκολ ο Αραούχο (25′, 79′) για τους γηπεδούχους.

Τα είχε όλα το ντέρμπι του ΟΑΚΑ ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό για τη 10η αγωνιστική της Super League Interwetten. Πάθος, ένταση, πολλά γκολ και έναν νικητή.

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 3-2 της Ένωσης στο Σπύρος Λούης και πήραν μία σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και την κούρσα της κορυφής. Η ομάδα του Μαρτίνς διεύρυνε τη διαφορά της από τη δεύτερη θέση, έχει 26 πόντους και είναι στο +6 από την ΑΕΚ. Μάλιστα, μετά την ήττα και του ΠΑΟΚ από τον Ατρόμητο βρίσκεται στο +7 από την τρίτη θέση.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Αγκιμπού Καμαρά στο 2′ για να ισοφαρίσει ο Αραούχο στο 15′. Ο Αραμπί πήρε… το όπλο του και έκανε το 2-1 στο 34ο λεπτό, ενώ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 70ο λεπτό. Η Ένωση μείωσε με τον Αραούχο στο 79ο λεπτό, με το 3-2 να μένει έως το φινάλε.

Στην επόμενη αγωνιστική, η ΑΕΚ ταξιδεύει στα Ιωάννινα, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΣ (27/11, 19:30), ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο Καραϊσκάκης τον Βόλο (28/11, 15:00). Οι ερυθρόλευκοι την Πέμπτη αναμετρώνται με τη Φενέρμπαχτσε (25/11, 22:00) για το Europa League.