17.8 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

«Πράσινο» το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς με 68-71 στο άδειο ΣΕΦ

«Πράσινο» βάφτηκε το πρώτο αιώνιο ντέρμπι της χρονιάς με 68-71 στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ για την 1η αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αλλά το μαγικό τρίο Καλάθη-Ρίβερς-Γκιστ καθάρισε ξανά μέσα στο ΣΕΦ επικρατώντας του μισού αλλά φανταστικού Ολυμπιακού (68-71)!

Μπρέικ με το… καλημέρα! Ο Παναθηναϊκός Superfoods «άλωσε» το ΣΕΦ στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Νικ Καλάθη (14π., 8ρ., 7ασ.), Κέι Σι Ρίβερς (13π.) και Τζέιμς Γκιστ (13π.). Το «τριφύλλι»… πόνταρε στην άμυνά του, που στα κρίσιμα φώναξε «παρούσα» και χάρισε στον Τσάβι Πασκουάλ το πρώτο ντέρμπι της σεζόν.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός παρά τις σημαντικές απουσίες των Βασίλη Σπανούλη – Μπράιαν Ρόμπερτς, ήταν σταθερά καλός, πήρε διαφορές, αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος. Στο φινάλε οι «ερυθρόλεκοι» φωνάζουν για ένα φάουλ του Σίνγκλετον στον ΜακΛίν, που δεν δόθηκε φάουλ και δεν τους έδωσε τη δυνατότητα να ισοφαρίσουν. Έστειλε στα αποδυτήρια τον Κώστα Παπανικολάου ο Σφαιρόπουλος στο 28′!

Οι Χόλις Τόμπσον – Ματ Λοτζέσκι ξεκίνησαν στο «2» των δύο ομάδων, με τον πρώτο να χάνει διαδοχικά σουτ και τον δεύτερο να ψάχνει να βρει ρυθμό με τα «πράσινα». Το «τριφύλλι» μπήκε καλύτερα στο ματς (2-7 στο 2′), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 9-0 (11-7 στο 4′). Ο Ολυμπιακός έπαιζε under τον Νικ Καλάθη στην άμυνα και πέρασε μπροστά, χάρη στα διαδοχικά άστοχα σουτ των νταμπλούχων. Ωστόσο, με… όπλο την δική του άμυνα και τις αλλαγές σε όλα τα σκριν, ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε με τη σειρά του ένα 8-0 σερί (11-15 στο 8′). Στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 16-15, με το ματς να είναι ισορροπημένο.

Ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν «καυτός» στη δεύτερη περίοδο και με 7 γρήγορους πόντους έβαλε μπροστά στην ομάδα του (26-27 στο 15′). Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όμως, βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Τόμπσον, που βελτιώθηκε (6π.) και πήρε ξανά το προβάδισμα (33-29 στο 17′ και 40-36 στο 20′). Στο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 5 κοψίματα και πρώτο σκόρερ τον Γιώργο Πρίντεζη (8π.).

Στην επανάληψη οι «πράσινοι» φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι, ισοφάρισαν άμεσα (45-45 στο 25′) και πήραν μικρές διαφορές υπέρ τους(47-51 στο 28′), με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να κάνει step up, δίνοντας ενέργεια και σκορ στους φιλοξενούμενους. Σταθερά καλός ήταν και ο Καλάθης, που στο 30′ μετρούσε 12π., 5ρ., 4ασ. Με ένα μικρό «ξέσπασμα» στο φινάλε της περιόδου και τον Τζαμέλ ΜακΝίλ ασταμάτητο (14π.), ο Ολυμπιακός έδωσε… συνέχεια στο «θρίλερ» (54-52 στο 30′). Να σημειώσουμε πως στο 28′ ο κόουτς Σφαιρόπουλος έστειλε τον Κώστα Παπανικολάου στα αποδυτήρια, αφού ο «Παπ» διαμαρτυρόταν έντονα για μια απόφαση των διαιτητών. Ο διεθνής φόργουορντ δεν επέστρεψε στο παρκέ μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Με… κεκτημένη ταχύτητα και ένα κρίσιμο 7-0, οι γηπεδούχοι δια χειρός Τόμπσον – ΜακΛίν έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +9 (61-52 στο 32′ και 65-56 στο 34′). Σε εκείνο το σημείο, όμως, τρία τρίποντα των Σίνγκλετον (1) – Ρίβερς (2) έβαλαν… φωτιά στο ντέρμπι και ανέτρεψαν ξανά την κατάσταση (66-67 στο 38′). Τα λάθη πήραν θέση… πρωταγωνιστή, ο Καλάθης έκανε ένα σημαντικό κλέψιμο 54” πριν το τέλος και έδωσε την ασίστ στον Γκιστ, ο οποίος με φόλοου σκόραρε για το 66-69 (39:41).

Ο Πασκουάλ δεν έκανε φάουλ και ο ΜακΛίν με επιθετικό ριμπάουντ και δίποντο μείωσε στον πόντο (68-69). Σε εκείνη τη φάση φαίνεται πως έγινε και φάουλ από τον Σίνγκλετον στον ψηλό του Ολυμπιακού. Στη συνέχεια, ο Γκιστ πήγε στη γραμμή των βολών και με τρομερή ψυχραιμία έβαλε 2/2 (68-71). Με 3” στο ρολόι ο Μάντζαρης έκανε ένα δύσκολο σουτ από το κέντρο, αστόχησε και οι «πράσινοι» έφυγαν με το «διπλό» (68-71).

Τα Δεκάλεπτα: 16-15, 40-36, 54-52, 68-71