11.6 C
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Ο Γκριν τής έκλεψε τη Δόξα

Όλη η… Δόξα πήγε στον Έρικ Γκριν! Τα δύο απανωτά τρίποντα του Αμερικανού γκαρντ στα τελευταία δευτερόλεπτα απέναντι στην τρομερά μαχητική ομάδα της Λευκάδας χάρισαν τη νίκη με 95-94 στον Ολυμπιακό, ο οποίος έτσι κατάφερε να επιστρέψει από το -5 (94-89), στο 1:22’’ πριν τη λήξη!

Απίστευτη αντίδραση από τη νεοφώτιστη στη φετινή Α1, καθώς από το -16 (65-81) του τρίτου δεκαλέπτου, όχι μόνο κατάφερε να επιστρέψει, αλλά το επιμέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν στο υπέρ της 29-14!

Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος είχε 19 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Ματ Λοτζέσκι είχε 16, με τον «λυτρωτή» Γκριν να σταματά στους 13. Από τη Δόξα Λευκάδας έκανε ό,τι μπορούσε ο Γουέλς, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους, με τον Ντόμπλας να είχε 16 και τους Τσαλδάρη και Σκοτ να είχαν άλλους 15.

Γρήγορος ο ρυθμός του ματς από το ξεκίνημά του. Ο Ολυμπιακός είχε μπει σε θέση οδηγού από νωρίς (5-10), αλλά η Δόξα δεν τα παρατούσε, καθώς εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα των «ερυθρόλευκων» κατάφερε με τον Σκοτ να περάσει μπροστά (18-17) στα μισά της περιόδου, ενώ στη συνέχεια έφτασε στο +3 (22-19). Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με κάποιες καλές άμυνες, περνώντας εκ νέου μπροστά (24-26), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τέλος (26-26).

Χάρη στον Μπιρτς, ο Ολυμπιακός πήγε στο 28-30 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά τα λάθη των παικτών του Σφαιρόπουλου έδωσαν την ευκαιρία στη Δόξα να περάσει ξανά μπροστά (35-32), ενώ με το τρίποντο του Τσαλδάρη πήγε ακόμη και στο +4 (40-36), στα μισά. Οι Πειραιώτες απάντησαν με ένα 5-0 (40-41), με την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου να παραμένει ανταγωνιστική μέχρι περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (43-46), όπου οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το… γκάζι και πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 (45-52).

Με το τρίποντο του Μάντζαρη, ο Ολυμπιακός πήγε για πρώτη φορά στο +10 (45-55), στην πρώτη επίθεση του τρίτου δεκαλέπτου. Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν μία απόσταση ασφαλείας (52-61) και με τη Δόξα να δείχνει να μένει από δυνάμεις, ξέφυγαν στο +12 (57-69). Χωρίς να ανεβάσουν πολύ τις στροφές τους, αλλά με σημείο αναφορά την άμυνα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συντηρούσαν τη διψήφια διαφορά τους, με τον Λοτζέσκι να τη στέλνει στο μέγιστο +16 (65-81) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η νωθρότητα του Ολυμπιακού στο τέταρτο δεκάλεπτο, έδωσε ξανά την ευκαιρία στη Δόξα να αντιδράσει και με πρωταγωνιστή τον Ντόμπλας έκανε ένα σερί 11-0 και ροκάνισε τη διαφορά στους πέντε πόντους (76-81). Όμως, οι «ερυθρόλευκοι» εξακολουθούσαν να δίνουν δικαιώματα και έτσι οι γηπεδούχοι έβαλαν «φωτιά» στο ματς, καθώς ο Τσαλδάρης με τρίποντο ισοφάρισε σε 85-85, περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη! Τα απανωτά άστοχα σουτ των φιλοξενούμενων, επέτρεψαν στην ομάδα του Μαρκόπουλου να πάρει το προβάδισμα (86-85), ενώ με τα μεγάλα τρίποντα του Γουέλς πήγαν τη διαφορά στο +5 (94-89), στο 1:22’’ πριν τη λήξη. Ωστόσο, ήταν η σειρά του Έρικ Γκριν να «μιλήσει» και με τις δύο τρίποντες «βόμβες» του, όπου μεσολάβησε μία καλή άμυνα του Ολυμπιακού, διαμόρφωσε το τελικό 95-94!

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 45-52, 65-81, 94-95

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Ψαθάς, Σκοτ 15, Δεμερτζής 3 (1), Γεωργάκης, Ταπούτος 10, Ντόμπλας 16 (1), Ρόμπινσον 8, Τσαλδάρης 15 (4), Γουέλς 27 (4).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (3), Μπιρτς 8 (4ριμπ), Γιανγκ 8, Παπαπέτρου, Σπανούλης 19 (11ασ, 1τριπ), Αγραβάνης 6, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 5 (4ριμπ), Μάντζαρης 10 (2), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 16 (4).